Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Evropská investiční banka

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.11.2013.)

Evropská investiční banka (EIB) je institucí EU pro poskytování dlouhodobých úvěrů. Byla založena v roce 1958 Římskou smlouvou.

EIB podporuje realizaci hlavních cílů EU – rozvoj evropské integrace a rozvoj ekonomicky méně rozvinutých regionů v členských zemích EU. V návaznosti na cíl vytvořit z EU jeden z nejvýznamnějších ekonomických subjektů podporuje projekty v oblasti  výzkumu a vývoje.

EIB poskytuje půjčky subjektům z veřejného i soukromého sektoru na realizace projektů ve svých prioritních oblastech. Těmi jsou zejména podpora malých a středních podniků, soudržnost a konvergence regionů EU, boj proti klimatickým změnám, ochrana životního prostředí, udržitelná a bezpečná energetika, rozvoj znalostní ekonomiky, budování transevropských sítí.

EIB je mezinárodní finanční institucí, jejími vlastníky jsou členské státy Evropské unie. Základní kapitál banky je 164 mld. EUR. Jednotlivé členské státy jsou zastoupeny v rozhodovacích orgánech EIB, jimi jsou Rada guvernéru a Rada ředitelů.

EIB působí v členských zemích Evropské unie i dalších téměř 150 zemích světa, se kterými má EU uzavřenou dohodu o spolupráci.

Prezidentem EIB je od 1. ledna 2000 Philippe Maystadt z Belgie.

http://www.eib.org/

.