Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Evropská rada

 

(Archivní článek, platnost skončena 05.11.2013.)

Evropská rada (ER) představuje formu pro vrcholná setkání šéfů států a vlád 27 členských států EU.

Se vstupem Lisabonské smlouvy v platnost se ER stala institucionalizovanou strukturou. Projevuje se to mj. v tom, že Evropské radě Smlouva o EU přiznává právo přijímat některé právní akty. Jejich platnost pak může být podrobena soudnímu přezkumu ze strany Soudního dvora EU.

Institucionalizovanou podobu ER lze vnímat i prostřednictvím jejího stálého předsedy. První osobností, již ER do této funkce jmenovala je bývalý belgický premiér Herman van Rompuy. Do úřadu oficiálně nastoupil 1.12.2009, v den počínající právní účinnosti Lisabonské smlouvy. H. van Rompuy ve funkci stálého předsedy ER fakticky nahradil premiéra členského státu EU, který na rotačním šestiměsíčním principu vykonává předsednictví v EU.

Protože ER není klasickou „kamennou institucí“, nelze ani tvrdit, že má své sídlo, byť její řádná i neformální zasedání jsou často svolávána do Bruselu. ER je strukturou EU prakticky s permanentním mandátem. Nicméně funkční období jejího stálého předsedy je omezeno délkou 2,5 roku. Je jednou obnovitelné. Zasedání ER mají právo se účastnit předseda EK J. M.l Barroso a vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku C. Ashtonová. Na úvod zasedání ER obvykle promlouvá k jejím členům předseda EP, jimž je nyní J. Buzek.

Webové stránky Evropské rady

.