Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Spolupráce EU ve vnitřní bezpečnosti a spravedlnosti

 

(Archivní článek, platnost skončena 28.10.2013.)

Zatímco volný pohyb zboží a služeb na jednotném trhu zajišťuje především Evropská komise, volný pohyb osob je mj. umožněn tzv. Schengenskou dohodou, pojmenovanou po lucemburské vesnici Schengen, kde byla podepsána.

Na základě této dohody byly zrušeny téměř veškeré kontroly na vnitřních hranicích EU a posíleny kontroly na jejích vnějších hranicích. Koordinaci národních hraničních služeb na vnějších hranicích napomáhá agentura zvaná Frontex.

Po souši v rámci EU můžete bez kontrol cestovat po 22 členských zemích EU. S kontrolami se setkáte na hranicích Kypru, Irska, Spojeného království, Bulharska a Rumunska. Toto je zajištěno schengenským prostorem, do nějž ovšem dále patří také Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Rušení hranic za účelem obchodování a volného pohybu je obrovské plus pro legální obchod a cestovní ruch. Tohoto systému však samozřejmě zneužívají i zločinci. Unie na mezinárodní zločin na svém území zareagovala zavedením systému pro spolupráci v policejních a trestně právních záležitostech. Součástí opatření je také Schengenský informační systém, který slouží k výměně informací mezi policejními úřady jednotlivých členských států ohledně osob hledaných nebo podezřelých ze spáchání trestného činu. Možnosti přeshraniční policejní spolupráce v rámci EU zaštiťuje Europol (Evropský policejní úřad).  V rámci projektu Eurojust pak členské státy vysílají zkušené státní zástupce, policisty a právníky, aby v jednom týmu bojovali proti organizovanému zločinu.

Postupně od r. 1999 se EU snaží rozvíjet společnou azylovou a migrační politiku. Ambicí je do r. 2012 vytvořit společný rámec předpisů členských států, na jehož základě by bylo možné jednak mít společná pravidla pro přijímání uprchlíků a žadatelů o azyl ze třetích zemí a jednak rozvíjet spolupráci mezi členskými státy s přihlédnutím k principu solidarity. Migrační politiku lze chápat za prvé v souvislosti s politikou zaměstnanosti, jakožto vytváření rámce pro legální migraci do EU zaměřenou mj. na posílení ekonomické konkurenceschopnosti EU, a současně jako ochranu EU před rizikovými vlivy nelegální migrace spojené s přeshraniční kriminalitou.

 

.