Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí ČR pro krajanské záležitosti Stanislav Kázecký a děti z postiženého Westu
Foto: Robert Janás (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Děti krajanů z Westu (USA) přijely do ČR

 

Ve čtvrtek 20. června 2013 přijal zmocněnec MZV pro krajanské záležitosti Stanislav Kázecký čtyři děti z amerického Westu, zničeného masívním výbuchem továrny na hnojiva. Jedná se o vítěze soutěže v psaní eseje na téma Co znamená být Čech, kterou vyhlásilo Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu.

V soutěži zvítězili Jared Janek, Daniel Gerik, Mary Kathleen Janeková a Holly Soukupová a získali letenky do České republiky. Během svého týdenního pobytu navštíví Prahu, Brno, Zlín a zúčastní se tradičního folklórního festivalu Kunovské léto.

Vítězové soutěže jsou ve věku 13 až 16 let a dosud nikdy necestovali mimo Spojené státy. Pobyt v ČR pro ně je proto nejen možností na chvíli zapomenout na obtíže spojené s katastrofou, ale i vynikající příležitostí prohloubit svůj vztah k české kultuře a jazyku, který dosud znali pouze od svých předků.

Velvyslanectví ČR ve Washingtonu i MZV věří, že návštěva dětem pomůže vytvořit dlouhotrvající vazby, které budou po svém návratu dále udržovat. Stejný efekt by měla mít i pomoc ve výši 4 mil. schválená vládou České republiky i sbírky organizované AFoCR a dalšími organizacemi.

Do soutěže vyhlášené českým velvyslanectvím se přihlásilo celkem 89 dětí. Letenky pro vítěze a jejich doprovod uhradily krajanské organizace American Friends of the Czech Republic (AFoCR) z Washingtonu a Bohemian Benevolent and Literary Association z New Yorku. Cestu dětí zorganizovalo české velvyslanectví ve spolupráci s Výborem pro dlouhodobou obnovu města West (Long-Term Recovery Committee) a místními školami.

Do akce se začínají ochotně zapojovat další subjekty. Honorární konzul ČR v Texasu Raymond Snokhous nabídl úhradu ubytování dětí během jejich návštěvy v Praze, program zajistila starostka Kunovic Ivana Majíčková a pražské Americké kulturní centrum zajišťuje logistiku pražské části pobytu.

.