Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Krajané ze Cedar Rapids (USA) přivezli milión Kč na červnové povodně v ČR

 

Dne 9. 12. 2013 se na MZV ČR konalo přijetí delegace dvanácti amerických krajanů, kteří přivezli do České republiky dar o výši 1 milionu Kč určený povodní poškozené knihovně v Děčíně.

Dne 9. 12. 2013 se na MZV ČR konalo přijetí delegace dvanácti amerických krajanů, kteří přivezli do České republiky dar o výši 1 milionu Kč určený povodní poškozené knihovně v Děčíně.

Občané města Cedar Rapids ze státu Iowa vyhlásili veřejnou sbírku nazvanou „CR 2 CR“ ve prospěch poničeného severu ČR. Jedná se o reciproční gesto, neboť Česká republika poskytla v r. 2008 finanční pomoc ve výši 10 milionů Kč na záchranu českého kulturního dědictví v Cedar Rapids, které postihly jedny z nejničivějších záplav v historii a výrazně zasáhly do života našich krajanů. Díky této pomoci se podařilo nově vybudovat Národní české a slovenské muzeum a knihovnu (National Czech & Slovak Museum & Library), které jsou největším muzeem a knihovnou Čechů v zahraničí.

Občanská iniciativa CR 2 CR sdružuje jak potomky českých krajanů kolem knihovny či muzea, tak i členy místního Sokola či Kostela Svatého Václava a běžné občany města Cedar Rapids.

Dvanáctičlennou skupinu, která přijela do ČR na vlastní náklady, přijal zmocněnec pro krajanské záležitosti, pan Karel Kühnl. Krajané si následně prohlédli Prahu a v úterý 10. 12. slavnostně předali výtěžek veřejné sbírky vyplavenému městu Děčín, kde letošní červnové záplavy poškodily zejména nově přestavěnou knihovnu.

.