Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Krajané ze Cedar Rapids (USA) přivezli milión Kč na červnové povodně v ČR

 

Dne 9. 12. 2013 se na MZV ČR konalo přijetí delegace dvanácti amerických krajanů, kteří přivezli do České republiky dar o výši 1 milionu Kč určený povodní poškozené knihovně v Děčíně.

Dne 9. 12. 2013 se na MZV ČR konalo přijetí delegace dvanácti amerických krajanů, kteří přivezli do České republiky dar o výši 1 milionu Kč určený povodní poškozené knihovně v Děčíně.

Občané města Cedar Rapids ze státu Iowa vyhlásili veřejnou sbírku nazvanou „CR 2 CR“ ve prospěch poničeného severu ČR. Jedná se o reciproční gesto, neboť Česká republika poskytla v r. 2008 finanční pomoc ve výši 10 milionů Kč na záchranu českého kulturního dědictví v Cedar Rapids, které postihly jedny z nejničivějších záplav v historii a výrazně zasáhly do života našich krajanů. Díky této pomoci se podařilo nově vybudovat Národní české a slovenské muzeum a knihovnu (National Czech & Slovak Museum & Library), které jsou největším muzeem a knihovnou Čechů v zahraničí.

Občanská iniciativa CR 2 CR sdružuje jak potomky českých krajanů kolem knihovny či muzea, tak i členy místního Sokola či Kostela Svatého Václava a běžné občany města Cedar Rapids.

Dvanáctičlennou skupinu, která přijela do ČR na vlastní náklady, přijal zmocněnec pro krajanské záležitosti, pan Karel Kühnl. Krajané si následně prohlédli Prahu a v úterý 10. 12. slavnostně předali výtěžek veřejné sbírky vyplavenému městu Děčín, kde letošní červnové záplavy poškodily zejména nově přestavěnou knihovnu.

.