Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

20 let spolku Bohemia

 

MAĎARSKO – Dvacet let  Spolku přátel Bohemia

Oslavy dvacetileté existence budapešťského spolku přátel BOHEMIA (Bohemia Baráti Kör), pořádané za podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, začaly 7. června 2013 koncertem českého houslového virtuosa J. Šonského, na němž ministryně kultury Alena Hanáková předala spolku resortní medaili Artis Bohemiae Amicis.

Pokračováním oslav byla jubilejní kavalkáda v historické budově Dover v Budapešti  8. června 2013, které se účastnili nejen členové a přátelé spolku z Maďarska, ale také zahraniční delegace z České republiky, Slovenska a Chorvatska. Neformální oslava narozenin měla bohatý a pestrý program. Tradiční české pohoštění, hudba, tance, výstavy a ukázky neodmyslitelného Josefa Švejka, kvíz a tombola doprovázely účastníky během jejich družných rozhovorů a zábavy. Ukázky z tvorby pěveckého souboru Ozvěna, ženského sboru Českého spolku v Košicích, ženského pěveckého a tanečního sboru z Chorvatska, dudácké sólo Z. Karakase, módní přehlídka, koláčová soutěž, předání pamětních listů, umělecké výstavy doplněné o ukázky z výstavy „20 let České republiky“, která byla připravena ve spolupráci s Národním muzeem v Praze, byly zakončeny teprve až půlnočním přípitkem.

Spolek o 450 členech iniciuje a podporuje vydávání české literatury v maďarštině, pořádá poznávací zájezdy, organizuje programy pro děti a mládež, může se pochlubit řadou výstav dokumentárních fotografií, spolupracuje s dalšími českými spolky v okolních státech atd. Bilance uplynulého dvacetiletí je opravdu pestrá a bohatá a právem si zaslouží ocenění.

.