Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

3. setkání českých škol v Severní Americe, Dallas 27. - 29. 6. 2014

 

Ve dnech 27.- 29. června 2014 se v Dallasu (USA) konalo 3. Setkání českých škol a zájemců o výuku češtiny pro děti v Severní Americe. Setkání připravila ředitelka České školy Dallas, Nina Marcussen, ve spolupráci se Spolkem Česká škola bez hranic a učitelkou vyslanou ke krajanům do Chicaga, Klárou Moldovou.

Konference se zúčastnili vyučující českého jazyka z Chicaga, Atlanty, Los Angeles, San José, Bostonu, Dallasu a letos poprvé byly zastoupeny i české školy v Kanadě (Toronto a Oakville). Akce se osobně zúčastnila ředitelka ČŠBH, Lucie Slavíková-Boucher, dále pak delegace Senátu ČR pod vedením senátora Tomáše Grulicha, předsedy stálé komise pro krajany žijící v zahraničí, velvyslanec ČR v USA, Petr Gandalovič, a generální konzul ČR v Los Angeles, Michal Sedláček. V programu rovněž vystoupili zástupci MZV, MŠMT a ÚJOP.

Kromě prezentace jednotlivých českých škol byla cílem setkání  především výměna zkušeností s výukou českého jazyka v USA.  Součástí programu byly odborné přednášky na téma legislativního ukotvení českých škol v zahraničí, bilingvismu a výuky dětí v malotřídkách.

Česká škola v Dallasu byla v průběhu konference slavnostně přejmenována na Českou školu Václava Havla. Další termín setkání českých škol v USA byl předběžně stanoven na 12.-13. 6. 2015 v Los Angeles.

.