Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Jeden svět na školách

 

Proběhne dne 25. září 2012 od 10:00 v nové budově Národního muzea (Vinohradská 1, Praha 1).

V rámci vzdělávacího programu obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni – Jeden svět na školách proběhne promítání dokumentárního filmu Heleny Třeštíkové „Pavel Tigrid – Evropan“. Následnou diskuzi studentů středních a základních škol s pamětníky, kteří mají osobní zkušenost s emigrací, bude moderovat Barbora Procházková.

Hosté:

Petr Bísek

V roce 1965 utekl se svojí manželkou Věrou do Švédska a následně do USA. Pracoval tam dlouhá léta jako typograf, žena pracovala pro makléřskou firmu na burze. V roce 1990 začal s manželkou vydávat české noviny, později pod značkou Americké listy. V roce 2000 se stal prezidentem Českého občanského benevolentního spolku. Je trenérem juniorské reprezentantky USA ve veslování. Od roku 1997 je nositelem Medaile Za zásluhy první třídy, kterou převzal od prezidenta Václava Havla. Později získal i ocenění Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Karel Kasal

Narodil se v Londýně ve Velké Británii v r. 1950. Jeho otec sloužil během druhé světové války v RAF a jeho matka byla známá prvorepubliková herečka. Když bylo Karlu Kasalovi sedm let, odstěhovala se rodina do Kanady. Po ukončení studií na univerzitě pracoval v Ottavě na ministerstvu kultury, později podnikal v showbyznysu. Do Československa se s rodinou přestěhoval v roce 1990 a pracoval i nadále v mediální sféře. Založil Radio Beat, produkoval pořady pro televize. V jednom z nich, Charlie Talk Show, vystupoval sám jako moderátor. V současnosti kandiduje jako nezávislý v jednom pražském obvodu do Senátu.

 

Pavel Tigrid – Evropan

Helena Třeštíková / ČR / 2003 / 42 min. /

Pavel Tigrid, jeden z nejvýznamnějších českých emigrantů 20. století, zemřel v srpnu roku 2003. Poslední dny a měsíce života strávil mimo jiné rozhovory s filmařkou Helenou Třeštíkovou, která o něm a jeho životních osudech sestavila unikátní dokumentární film. Představuje Pavla Tigrida jako významného pozorovatele zásadních událostí, které provázely český národ v průběhu 20. století. Publicista je komentuje s ironií a moudrým nadhledem sobě vlastním.

Budova muzea se pro účastníky projekce a diskuse otevírá cca v 9:30.

Pro více informací kontaktujte Naďu Aliovou na nada.aliova@clovekvtisni.cz.

.