Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Brazilské krajanské soubory

 

Mezinárodního krajanského festivalu se zúčastní dva brazilské krajanské taneční soubory.

Do České republiky by mělo celkem přijet kolem 45 účastníků. Hlavní organizátorkou cesty a vystoupení je učitelka češtiny Mgr. Martiny Čermákové, která oba soubory doprovodí při jejich pobytu v ČR. Oba dva spolky by se měly představit také v Jablonci nad Nisou, jenž je partnerským městem Nova Petrópolis a kde spolky navážou na vzájemnou spolupráci se souborem Nisanka, který navštívil Brazílii předloni.

„Klenot“ z Bataypora je součástí České a slovenské kulturní dílny v Brazílii, jehož hlavní iniciátorkou byla paní Ludmila Baťová Arambasic, dcera Jana Antonína Bati. Ta v průběhu třiceti dvou let shromáždila soubor dvaceti sedmi originálních národních krojů z Československa. V roce 2005 si kroje oblékla batayporská česká komunita a začala tancovat folklorní tance a zpívat české a moravské národní písně. Klenot se účastní různých akcí v regionu. Zapojil se do spolupráce s jinými krajanskými skupinami a dlouhodobě se zasluhuje o šíření české kultury. V průběhu let se složení spolku postupně proměnilo, v současné době v něm tančí především mladí Brazilci, kteří nahradili starší generaci krajanů. Klenot v Praze zatančí české, moravské, ale i slovenské tance a představí ručně vyšívané kroje z Kyjova, Zlína, Prahy, Tábora, Chodska, Břeclavi, Strážnice, Valašska, ale i kroje slovenské - z Piešťan a z Detvy. Součástí představení bude také brazilská produkce.

Klenot taneční soubor

 

 „Bohmerland Tanzgruppe“ z Nova Petrópolis vznikl jako „Taneční soubor z českých zemí“ v roce 1987 v Linha Imperial nacházející se poblíž Nova Petrópolis (Rio Grande do Sul). Jeho hlavním cílem je zachovat tradice, které v druhé polovině 19. století přinesli přistěhovalci ze Sudet, z bývalého Rakouska-Uherska. Představili se již v Brazílii, Argentině, Spojených státech, Kanadě, Německu a v České republice.

.