Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropské folklorní soubory

 

(Archivní článek, platnost skončena 17.01.2017 / 15:07.)

Na VI. Mezinárodním krajanském festivalu se představí taneční a hudební soubory ze všech koutů Evropy.

Představujeme Vám některé z nich.

Anatoli (Řecko)

Skupina Anatoli se začala pozvolna formovat v roce 2010 z bývalých členů skupiny Baharat. Navazuje tak částečně na její tradici a zaměřuje se již výhradně na interpretaci řecké maloasijské hudby. Od června roku 2011 pak skupina působí v rámci občanského sdružení Společnost přátel řecké hudby, o.s., které sdružuje zájemce o řeckou tradiční hudbu. Členové souboru se ve svém volném čase nevěnují výhradně řecké hudební tradici. Je možné je spatřit ve společnosti kapel zabývající se hudbou tureckou, arabskou, bulharskou, makedonskou či po boku skupin a formací Rahat Lukum, Duo Alegria, Olšinka, I Parea. Název skupiny “Anatoli”, je řecké slovo značící „východ“ – jako světovou stranu. Tento název byl zvolen podle stejnojmenné básně Kostise Palamase, velkého řeckého básnika 1. poloviny 20. století, a symbolizuje především hudební orientaci skupiny na „řecký“ východ. Hudební složka souboru byla počátkem roku 2012 doplněna o tanečnici Alexandru. Správná interpretate řecké maloasijské hudby ve spojení s orientálním tancem tak plně dotváří charakter souboru a navazuje atmosféru doby, kdy byla značná část Konstantinopole a Smyrny obývána Řeky.

Banjalučke krajanke (Bosna a Hercegovina)

"Banjalucké krajanky" z České besedy, sdružení Čechů města Banja Luka, působí již čtyři roky. Na repertoáru má soubor české písně, které získal od různých českých spolků. Vystupují pravidelně na schůzkách České besedy v Banja Luce a též na setkáních Čechů v Prijedoru, Mačině Brdu, Nové Vsi, Slavonském Brodu či na akcích českého velvyslanectví v Sarajevu.  Zpěv doprovází hudební těleso, které se již stalo pevnou součástí pěvecké skupiny. Všude jsou krajanky vítány se sympatiemi a staly se v prostředí banjaluckých krajanů velmi populární. Na Mezinárodním krajanském festivalu v Praze vystupují poprvé.

Banjalučke krajanke

Soubor z Bosny a Hercegoviny Banjalucké krajanky

Záhřebské sluníčko (Chorvatsko)

Folklorní skupina České besedy Záhřeb „Záhřebské sluníčko“ v roce 2012 oslavuje své 10. narozeniny. Skupinu založila učitelka Ivana Tichá z žáků České doplňovací školy ČB Záhřeb. Sluníčko má tři věkové skupiny. V mladší a střední skupině tančí žáci základních škol, v nejstarší středoškoláci a studenti. Česká beseda Záhřeb se zúčastnila krajanského festivalu v Praze v roce 2010. A právě soubor Záhřebské sluníčko v kategorii tanečních souborů na 4. Mezinárodním krajanském festivalu obdržel první cenu. Vedoucí Záhřebského sluníčka je Martina Marinkovićová Plechatá.

Česká beseda Rijeka (Chorvatsko)

Česká beseda Rijeka, založena 17. září 1994 jako první z několika nově založených českých spolků po vlastenecké válce v Chorvatsku, působí v rámci Svazu Čechů v Republice Chorvatsko. Dnes má kolem 150 členů, tři taneční skupiny (Malé rybičky, Ráčkové a taneční skupina dospělých), divadelní skupinu, loutkové divadlo, pěveckou skupinu a knihovnu.

Sbor Sláva (Portugalsko)

Smíšený pěvecký sbor Sláva sídlí na Faculdade de Letras da Universidade de Lisboa a pějí v něm mnozí čeští krajané, nyní spíš krajanky, spolu s dalšími Slovany i neslovany, z fakulty i mimo ni. Neslovankou je též sbormistryně Slávy Aoife Hiney. Písně jsou ale slovanské a některé i české a slovenské. V letošním roce sbor Sláva dostal pozvání vystoupit ve dnech 26. – 30. 9. 2012  na Mezinárodním krajanském festivalu v Praze a dvacítka jeho členů se rozhodla v září dobýt Prahu. Vedoucí sboru je Anna Almeidová.                                                       

Webové stránky sboru Sláva: www.coroslava.com

Sbor Sláva

Portugalský krajanský sbor Sláva

Ze Srbska přijedou folklorní soubory Bella musica, Bohemia, Česká beseda Kruščica a Česká beseda Bela Crkva. Vystoupí také soubor Vltava z ukrajinského Simferopolu, Žitomirská spilka Volyňských Čechů, pěvecký soubor Bohemské frajerky z ukrajinské Bohemky a Ukrajinu bude zastupovat také soubor Holenderští Češi. Ze Chicaga přijede skupina Sokol. V neposlední řadě se představí Slovácký krúžok ze Slovenska, rumunské Temešvárské radovánky a soubor Perlicky z Moldavska.

.