Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bulharsko - historie krajanů

 

(Archivní článek, platnost skončena 13.06.2017 10:58.)

Jednou ze zemí, kam Češi v minulosti odcházeli za lepšími podmínkami k životu, bylo Bulharsko. Krajané se zde usazovali již od 60. let 19. století a po osvobození Bulharska z turecké nadvlády v roce 1878 se výrazně podíleli na budování moderního bulharského školství, justičního aparátu, kulturních institucí, vědy a podobně. V této době se také začali sdružovat v prvních krajanských spolcích, z nichž některé jsou dosud aktivní. Dnes je nejdůležitější krajanskou organizací v Bulharsku Československý klub T. G. Masaryka.

Celá řada Čechů hrála v nově vznikajícím bulharském státě velice důležitou roli, jako např. Konstantin Jireček, který byl ministrem školství v letech 1881 – 1882, Ivan Mrkvička – malíř a zakladatel malířské akademie v Bulharsku, Ladislav Vaňka, který v Bulharsku založil textilní závod a mnozí další. U zrodu bulharské botaniky stál český odborník – profesor Josef Velenovský z pražské univerzity. Při sčítání lidu v roce 2001 byli bulharským statistickým úřadem evidováni nositelé občanství ČR v počtu 274 osoby a občané české národnosti či původu bez upřesnění druhu občanství v počtu 316 osob. Nelze vyloučit, že některé osoby byly zastoupeny v obou kategoriích. Proto je celkový odhadovaný počet pouze přibližný – cca 500 osob.

V Bulharsku působí několik institucí podporující bulharsko-českou spolupráci. Prvním krajanským spolkem v Bulharsku byl spolek Čech. V Bulharsku je velmi stará sokolská organizace. Československý klub T. G. Masaryka svou činnost zahájil v roce 1892. Z dalších organizací je třeba zmínit Společnost bulharsko-českého a slovenského přátelství se sídlem v Sofii, Společnost bulharsko-českého a slovenského přátelství ve Varně a v Tarnovu a Bohemia klub založený v roce 1993.

.