Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Paraguay - historie krajanů

 

Počet krajanů odhadován na několik desítek (cca 70). Česko - slovenská komunita v Paraguayi se vytvořila na přelomu l9. a 20. století. Původně malý počet českých a slovenských přistěhovalců vzrostl zejména ve 20. letech našeho století, když se začala vyprodávat vytěžená pralesní země na jihu Paraguaye. Známou osobností tohoto kolonizačního období byl argentinský Čech Miloš Suchan. Češi a Slováci přicházeli jednak nově z vlasti, jednak z míst předchozího a dočasného působení v Argentině a na Volyni. Kromě zemědělců se začali objevovat i obchodníci a řemeslníci. Čechoslováci patřili k nejschopnějším. Zbudovali si první obilní mlýn a otevřeli primitivní elektrárnu.

Když byl založen Československý vzdělávací a hospodářský spolek, rozvinula se i lidová zábava a kultura. Působila zde česká škola a byl uspořádán i malý sokolský slet. To ovšem v době, kdy se krajané počítali na stovky, kdy v Asuncionu, v Carmen del Paraná a v Encarnacionu byly celé ulice a čtvrti krajanů. Ještě v době, kdy Paraguay navštívili naši cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, byli svědky výrazně slovanského prostředí. V městečku Carmen del Paraná našli původní obílená stavení s ornamenty, jaké mají v Čičmanech nebo ve Strážnici. Slyšeli ještě české "Pozdrav Pán Bůh." V kolonii Fram navštívili hostinec "U Repků" a setkali se s českým učitelem Komárkem. Zejména po 2. světové válce se česko-slovenská kolonie zmenšovala. Jednak v důsledku asimilace, jednak z důvodu reemigrace do vlasti a migrace do dalších zemí, zejména USA, Argentiny a Jižní Afriky. Čeští krajané sice našli v Paraguayi nový domov, ale o svou identitu museli bojovat. Do roku 1958 měli krajané vlastní školu, ale během třicetileté diktatury generála Alfreda Stroessnera se nesměli příliš národnostně projevovat. V současnosti žije většina krajanů v Coronel Bogado, Carmen del Paraná, Encarnación, Framu a přilehlých koloniích.

Kontakt s krajany zabezpečuje honorární konzulát se sídlem v Asuncionu.

Honorární konzulát Asunción

Anthony Alfredo Chytil Ballon
telefon: 00595/21446218-honorární konzul (9.00 - 17.00)
adresa: Pedro P. Peňa 7027 con P. Villamayor, Asunción, Paraguay
e-mail: asuncion@honorary.mzv.cz
osobní email: anthonychytil@hotmail.com

Kontakt na krajany v hlavním městě Asuncionu:
Carola Chytil
Zurbaron 911, c/Sto Gauto
Asunción
Paraguay
Tel.: +595/21/225324, e-mail: carolachytil@hotmail.com

Kavárna la Checa Asuncion
www.lachecadelimarket.com

Krajanský spolek:

Asociación Cultural de Checos y Eslovacos del Departemento de Itapua (Kulturní asociace Čechů a Slováků v kraji Itapua)
Ruta 1 y P. Mauricio Nr. 724
Coronel Bogado
Paraguay
Tel.: 0741-252257
Předseda: Gustavo Miller,

Občanské sdružení CHECOMACOCO - Česká republika
Plzeňská 222
150 00 Praha 5
Tel./fax: 257 211 257, e-mail: checomacoco@yahoo.com
Internetová stránka: www.checomacoco.cz
Kontaktní osoba: PhDr. Yvonna Fričová

V departementu Alto Paraguay (Chaco Boreal) cca 800 km od Asuncionu žije v lokalitě Puerto Esperanza na řece Paraguay cca 160 příslušníků indiánského kmene Chamacoco (Čamakoko), kteří mají v žilách českou krev. Jsou to potomci indiánské dcery českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče (1882 - 1944), kteří se s hrdostí hlásí ke svému českému původu. Název svého spolku si vtipně upravili na Checomacoco (Čekomakoko). Spolek úzce spolupracuje s partnerským českým občanským sdružením stejného jména. Pomoc české nadace poskytovaná vybrané skupině přináší závist ostatních indiánů.


.