Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Bosna a Hercegovina

 

BOSNA A HERCEGOVINA

ČESTMIR MIRKO DUŠEK

Dirigent, skladatel a pedagog českého původu
Narozen 20. října 1930
Žije v Tuzle

Čestmir M. Dušek se narodil v Tuzle, kam se jeho čeští rodiče přestěhovali. V roce 1956 ukončil studium na Hudební akademii v Bělehradě. Po ukončení studia se vrátil do Tuzly, kde se stal učitelem na nižší hudební škole a současně korepetitorem a dirigentem Městského symfonického orchestru, s nímž spolupracoval do roku 1977. V letech 1958 až 1961 byl ředitelem základní a střední hudební školy v Tuzle. V roce 1974 vytvořil v Tuzle oddělení sarajevské Hudební akademie, na kterém vyučoval sborový zpěv, hraní partitur a základy dirigování. O rok později získal od Hudební akademie v Sarajevu titul docenta. Na tuto školu odešel později jako pedagog výše uvedených předmětů a získal zde v roce 1986 titul čestného profesora. Za jeho celoživotní zásluhy v oblasti klasické hudby mu byl Univerzitou v Tuzle v roce 2004 udělen titul čestného doktora věd.
V roce 1966 obdržel stipendium československé vlády a absolvoval studijní pobyt na Konzervatoři v Praze. Jeho pražské působení charakterizoval výborný prospěch a superlativní kritiky jeho závěrečného celovečerního koncertu 23. 10. 1967 u příležitosti Dne OSN.
Po celý svůj profesní život se věnuje hudbě jako pedagog, skladatel, dirigent, sbormistr i autor skript. Jeho žákyně, studentka Hudební školy v Tuzle, získala 1. cenu v I. kategorii Kociánovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí. V Bosně a Hercegovině je zcela jedinečným počinem jeho projekt strategického rozvoje hudebního školství v oblasti severovýchodní Bosny, kde se také zasloužil o zřizování základních hudebních škol.
Ačkoli formálně v důchodu, zůstává nadále aktivní. Do roku 2001 učil studenty Akademie dramatických umění v Tuzle hlasovým technikám a dodnes seznamuje studenty střední hudební školy se základy dirigování a sborovým zpěvem. Díky své stále vynikající znalosti českého jazyka působí také jako překladatel. Pro TV Sarajevo přeložil několik filmů a v současnosti překládá česká dramata i pro Národní divadlo v Tuzle.
V práci i životě Čestmira Duška hraje důležitou roli vazba na český původ. Mluví bezchybnou češtinou, spolupracuje s Velvyslanectvím ČR v Bosně a Hercegovině na českých kulturních představeních, například formou vystoupení svých žáků při vernisážích českých výstav. Snaží se o udržení vazeb s českým hudebním prostředím, diriguje a interpretuje hudbu českých skladatelů, nejčastěji Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Karla Stamitze a Jana Václava Stamitze.
Čestmir Dušek je dnes v Bosně a Hercegovině bezesporu jednou z hlavních osobností vážné hudby, nemluvě o jeho postavení ve sborové a pedagogické činnosti. Přes zdravotní problémy a celospolečenský úpadek v poválečné Bosně jej neopouští elán a pozitivní tvůrčí a společensky aktivní přístup k životu.
V roce 2009 udělil ministr zahraničních věcí Čestmiru M. Duškovi cenu Gratias agit.


.