Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Jihoafrická republika

 

Jan DRAHOTA

Spoluzakladatel a dlouholetý starosta Sokola v Jižní Africe se narodil 5. ledna 1927 v obci Bukovno v okrese Mladá Boleslav. Základní a střední školu ukončil v Mladé Boleslavi a poté nastoupil do elektrozávodu, který vlastnil jeho otec. V souvislosti s odborným zaměřením nastoupil na průmyslovou školu v Praze. V průběhu studia stejně jako doma na Boleslavsku se začal projevovat komunisticky.

V roce 1950 byl během základní vojenské služby na Slovensku zatčen STB a odvezen do vyšetřovací vazby do proslulého „domečku" na pražských Hradčanech. Ve stejném roce byl Státním soudem v Praze odsouzen za „protistátní politickou činnost" ke 25 letům vězení. Ve věznicích strávil bezmála 11 let, převážně pracoval v uranových dolech na Jáchymovsku. Pan Drahota byl propuštěn na základě amnestie v roce 1960. Poté dostal umístěnku do slévárny na chemické písky v Kosmonosích, kam však nenastoupil. Přes pracovní úřad se dostal na stavbu Škodových závodů v Mladé Boleslavi a při zaměstnání posléze zpět na průmyslovou školu a na ČVUT v Praze - Dejvicích. Po okupaci Československa v roce 1968 odešel s manželkou a tříletým synem z Československa přes Rakousko nejprve do Kanady, od roku 1970 žije v jihoafrickém Johannesburgu.

Jan Drahota se od mládí věnoval skautské a sokolské činnosti, což ho vedlo k účasti na založení Sokola Jižní Afrika. Osvědčil se jako jeho dlouholetý starosta a organizátor sokolských a krajanských aktivit. Zasloužil se také o šíření a zachování českého jazyka mezi krajany jižní části Afriky, vždy skvěle reprezentoval Českou republiku v této části světa.

Od roku 1963 je pan Drahota ženatý s paní Olgou Drahotovou, spolu vychovali syna a dceru, v současné době jsou již několikanásobní prarodiče.

.