Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

17. zvláštní zasedání k situaci v oblasti lidských práv v Sýrii

 

Ve dnech 22. – 23. srpna 2011 se z iniciativy Evropské unie uskutečnilo zvláštní zasedání Rady pro lidská práva k situaci v Sýrii. Pro Českou republiku to byla první příležitost zúčastnit se zasedání z pozice člena Rady pro lidská práva („Rada“), a to od jejího zvolení v květnu t.r.

Česká republika svolání zvláštního zasedání stejně jako přijatou rezoluci podpořila. Naše delegace se účastnila jednání ohledně textu rezoluce a dne 22. srpna 2011 vystoupila v plénu Rady s národním projevem.  

Jednalo se již o druhé zvláštní zasedání Rady k Sýrii v tomto roce, předchozí zvláštní zasedání se uskutečnilo dne 29. 4. 2011. Nezpochybnitelné zhoršení současné situace v Sýrii pobídlo řadu členů a pozorovatelů Rady, aby opakované svolání zvláštního zasedání a jeho rezoluci jednoznačně podpořili. Hladké přijetí rezoluce, a to poměrem 33 pro : 4 proti : 9 abstencí, svědčí o tom, že valná většina členů Rady odsuzuje pokračující závažná a systematická porušování lidských práv syrskými úřady.

Klíčovým elementem přijaté resoluce je kromě kritiky porušování lidských práv syrskou vládou zejména vyslání vyšetřovací komise (Commission of Inquiry) do Sýrie za účelem zjištění okolností a osob odpovědných za zmíněná porušování. Přijetí rezoluce rovněž znamená, že se Rada bude i nadále lidskoprávní situací v Sýrii v dalším období aktivně a opakovaně zabývat, a to např. již na svém nadcházejícím 18. řádném zasedání v září tohoto roku.

Podrobnosti k průběhu a výsledku zvláštního zasedání naleznete na stránkách www.ohchr.org, rubrika „Human Rights Council“, podrubrika „Special Sessions“.

.