Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

18. RLP – zhodnocení výsledků zasedání

 

(Archivní článek, platnost skončena 09.11.2014.)

Ve dnech 12.–30. září 2011 proběhlo 18. řádné zasedání Rady pro lidská práva (RLP). Zasedání přijalo 28 resolucí, 5 rozhodnutí a dvě předsednická prohlášení. Jednalo se o první řádné zasedání, kterého se zúčastnila ČR jako nový člen.

Mezi nejdůležitější výsledky zasedání patří zajištění dalšího sledování lidskoprávní situace v Súdánu formou ročního mandátu nezávislého experta, byť konsensem přijatá resoluce byla podrobena kritice řady států i nevládních organizací jako příliš mírná. Nad rámec původních očekávání byla přijata resoluce i k Jihosúdánské republice, která je zaměřena výhradně na technickou spolupráci v oblasti lidských práv. Prodlouženy byly nezávislé mandáty ke Kambodži (o dva roky) i Haiti (jen do března 2012). Nadále se na agendě RLP udrží i situace v Jemenu, kde přijatá resoluce předpokládá spolupráci vlády s Úřadem Vysoké komisařky pro lidská práva (OHCHR) a předložení další informace o situaci již na 19. zasedání RLP (březen 2012). Nepříliš přesvědčivé je naproti tomu ukončení mandátu nezávislého experta pro Burundi s odvoláním na vznik – údajně nezávislé – národní komise pro lidská práva. K významným resolucím se řadí text doporučující Valnému shromáždění obnovit členská práva v RLP Libyi.

V průběhu zasedání proběhly interaktivní dialogy k lidskoprávní situaci v Sýrii, Súdánu, Somálsku, Jemenu, Libyi, a Bělorusku.  Naopak zcela neprojednána zůstala přes úvahy a pokusy situace v Bahrajnu a Srí Lance.

Z tematických resolucí považuje ČR za úspěch konsensuální přijetí rozhodnutí o svobodě projevu na internetu, k pronásledování osob spolupracujících s lidskoprávními mechanismy OSN, resoluci k prevenci porušování lidských práv a zřízení zvláštního zpravodaje pro vyrovnání se s minulostí (zpravodaj pro pravdu, spravedlnost a nápravu).

ČR vystoupila v tradiční debatě s Vysokou komisařkou pro lidská práva a v obecné rozpravě k bodu 4 agendy – tj. k situacím zasluhujícím pozornost RLP. Dále zástupci ČR v rámci sdílení břemene zpracovali vystoupení Evropské unie i národní vystoupení v panelu k pokojným protestům, a nad rámec vystoupení EU přednesli národní vstupy do diskuse k Bělorusku, Súdánu, Jemenu, Libyi, Kambodži, Sýrii, Bělorusku a Somálsku. Z tematických resolucí česká delegace aktivně vyjednávala především texty k prevenci porušování lidských práv, ke svobodě projevu na internetu, ke zvláštnímu zpravodaji pro pravdu a spravedlnost, pronásledování osob spolupracujících s mechanismy OSN, multikulturalismu a  durbanskému procesu.

Přehled přijatých rezolucí, rozhodnutí a předsednických prohlášení.

přílohy

resolutions - 18th session of the Human Rights Council 185 kB doc (Word dokument) 8.11.2011

.