Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

18. zvláštní zasedání RLP k situaci v Sýrii

 

(Archivní článek, platnost skončena 17.12.2012.)

V pořadí již třetí zvláštní zasedání RLP k lidskoprávní situaci v Sýrii dne 2.12. 2011 velkou většinou přijalo rezoluci, která zřizuje podruhé v historii Rady mandát zvláštního zpravodaje k lidskoprávní situaci v konkrétní zemi (po Íránu nyní Sýrie). Rezoluce vítá zprávu vyšetřovací komise, která došla k závěru, že syrské vojenské a bezpečnostní složky spáchaly zločiny proti lidskosti. Vysoká komisařka pro lidská práva v této souvislosti zopakovala svoje doporučení RB OSN, aby situace byla postoupena Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Z iniciativy zemí EU proběhlo dne 2.12. 2011 v Ženevě 18. zvláštní zasedání Rady pro lidská práva k Sýrii. Pro svolání zvláštního zasedání se podařilo získat velkou podporu, včetně arabských zemí. Tuto iniciativu sponzorovalo celkově 74 zemí (29 členských zemí RLP a 45 pozorovatelů). Jednalo se o největší počet podpor pro svolání zvláštního zasedání v historii RLP.

Zasedání schválilo hlasováním (o hlasování požádaly Kuba, RF a ČLR) rezoluci připravenou zeměmi EU. Pro přijetí rezoluce hlasovalo 37 zemí, proti byly pouze 4 (ČLR, Ekvádor, Kuba a Ruská federace) a 6 zemí abstenovalo.

Rezoluce (v příloze) kromě odsouzení závažného a systematického porušování LP rozhodla o vytvoření mandátu zvláštního zpravodaje, a to poté, co vyprší mandát vyšetřovací komise. Rezoluce vyzývá Sýrii, aby dostála své odpovědnosti chránit své obyvatelstvo.  Rezoluce konstatuje, že některá z porušení LP mohou být kvalifikována jako zločiny proti lidskosti. Hlavním orgánům OSN (nejsou přímo vyjmenována, ale jde zejména o RB OSN) je doporučeno, aby neodkladně prostudovaly zprávu vyšetřovací komise a přijaly příslušná opatření. Vysoká komisařka je vyzvána, aby o lidskoprávní situaci v Sýrii periodicky informovala. Situace v Sýrii tak zůstává na agendě RLP, kdy se na jejím 19. zasedání (březen 2012) uskuteční interaktivní dialog s Vysokou komisařkou, a to na základě aktualizované zprávy vyšetřovací komise. Rovněž bude předložena zpráva GT OSN o naplňování této rezoluce.

Česká republika jako člen RLP podpořila jak svolání zvláštního zasedání, tak i přijatou rezoluci. Dále vystoupila s národním projevem (viz příloha) a do návrhu rezoluce se ji podařilo prosadit odkaz na koncept odpovědnosti chránit (responsibility to protect). Ten byl  zařazen i do unijního vystoupení.

přílohy

Projev ČR 24 kB doc (Word dokument) 10.9.2012

Rezoluce RLP 343 kB pdf (Acrobat dokument) 10.9.2012

.