Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na 19. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě

 

Na úvod 19. zasedání Rady pro lidská práva (Ženeva, 27.2. – 23.3. 2012) proběhlo čtyřdenní jednání na vysoké úrovni za účasti 80 ministrů a dalších vysokých představitelů. Ve dnech 28.-29. února 2012 se jednání na vysoké úrovni zúčastnil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

 

Ministr na RLP

 

Ministr Schwarzenberg vystoupil v plenární rozpravě, zúčastnil se panelu k podpoře a ochraně svobody projevu na internetu a zahájil výstavu fotografii věnovanou V. Havlovi.

Panel k podpoře a ochraně svobody projevu na internetu iniciovalo Švédsko, jehož ministr zahraničí Carl Bildt byl také jedním z 6 diskustujicich. Moderátorem diskuze byl Riz Khan z televize Al Jazeera. Hlavním cílem panelu bylo upozornit na aktuální hrozby svobodě projevu na internetu, identifikovat praktická opatření, kterými státy mohou podporovat a chránit svobodu projevu na internetu, a konečně, určit kroky, kterými státy mohou naplnit doporučení zvláštního zpravodaje v téže věci. Důležitým tématem i do budoucna je podpora obránců lidských práv na internetu a pokračování v boji proti páchání trestné činnosti prostřednictvím internetu (např. dětská pornografie). Mimořádně důležitá je i ochrana osobních dat a soukromí uživatelů. MZV ČR přispívá prostřednictvím Programu transformační spolupráce na řadu projektů cílených na podporu svobody médií, včetně tzv. „nových médií", a to zejména v zemích Východního partnerství a západního Balkánu, ale například také v Barmě.

Ministr Schwarzenberg pak společně s generálním ředitelem ženevské kanceláře OSN Kassym-Jomartem Tokayevem v Paláci národů slavnostně zahájili výstavu fotografií Oldřicha Škáchy, s názvem „Václav Havel - dramatik, obránce lidských práv, státník". Výstava, umístněna v předsálí hlavní zasedací místnosti Rady OSN pro lidská práva, zahrnuje fotky z Havlova života – z disentu, z prezidentského úřadu a z období po 2003. Vystaveno je zhruba 40 fotografií s anglickými popisky.přílohy

Projev ministra na 19. RLP 27 kB pdf (Acrobat dokument) 22.3.2012

.