Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

19. zasedání RLP - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě

 

(Archivní článek, platnost skončena 24.03.2013.)

Dne 2. března 2012 proběhl v rámci 19. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě.

HRC

 

Navi Pillay, Vysoká komisařka pro lidská práva, ve svém úvodním vystoupení prohlásila, že rok 2011 byl kritickým rokem pro lidská práva a pro mobilizaci občanské společnosti proti utlačujícím strukturám moci zejména na Blízkém východě a v severní Africe. Vysoká komisařka ocenila vedoucí roli Rady pro lidská práva, která bezodkladně zareagovala na situaci v Libyi a Sýrii vytvořením příslušných vyšetřovacích komisí.

Česká republika se vedle zapojení do přípravy společného vystoupení Evropské unie zúčastnila dialogu též s vlastním, národním projevem.

Česká republika v něm ocenila důležitou roli, kterou Úřad Vysoké komisařky pro lidská práva (OHCHR) sehrál během událostí v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. Česká republika rovněž ocenila Úřad za jeho podporu práci zvláštních procedur (tj. mechanismů RLP zabývajících se  buď stavem lidských práv v konkrétní zemi nebo vymezeným tématem z oblasti lidských práv) a fungování mechanismu Všeobecného pravidelného přezkumu stavu lidských práv v jednotlivých zemích. Zdůrazněn byl význam svobody projevu, shromažďování a sdružování pro zajištění účinné ochrany lidských práv.

přílohy

RLP_19_projev_v_dialogu_s_vysokou_komisarkou.doc 27 kB doc (Word dokument) 23.3.2012

HCHR_Statement_2_3_2012.pdf 195 kB pdf (Acrobat dokument) 23.3.2012

.