Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Logo RLP
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

19. zasedání Rady pro lidská práva proběhne ve dnech 27. února až 23. března 2012

 

Zasedání Rady bude zahájeno jednáním na vysoké úrovni (High Level Segment) a představeny budou odborné panely na téma lidská práva a sport, svoboda na internetu, práva osob s postižením a diskriminace na základě sexuální orientace.

19. zasedání Rady pro lidská práva se bude konat ve dnech 27. února až 23. března 2012 v Paláci národů v Ženevě. V rámci zasedání proběhne čtyřdenní úvodní jednání na vysoké úrovni s účastí na 80ti ministrů a dalších vysokých úředníku, kteří před Radou, složenou ze 47 zemí, představí předmět národních zájmů v oblasti lidských práv. Delegaci ČR povede ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který přednese ve středu 28. února 2012 projev v plenární rozpravě. V rámci svého pobytu Ženevě slavnostně zahájí v Paláci národů výstavu černobílých fotografií Oldřicha Škáchy, s názvem „Václav Havel - dramaturg, obránce lidských práv, státník“.

Během čtyřtýdenního zasedání se uskuteční devět interaktivních panelových diskuzí na nichž experti  daných odvětví představí široký okruh témat spojených s lidskými právy. Mezi jinými bude mezi diskutovaná témata patřit vztah sportu a lidských práv, svoboda na internetu, práva osob s postižením a diskriminace na základě sexuální orientace.

Jedním z hlavních bodů zájmu bude patřit navazující setkání k zvláštním zasedáním Rady pro lidská práva k otázkám Sýrie a Libye z loňského roku, na kterém Radou jmenované Vyšetřovací komise představí své zprávy o situaci lidských práv v těchto zemích. Rada také povede diskuzi s nezávislým expertem na lidská práva v oblasti Pobřeží slonoviny a zvláštními zpravodaji pro Korejskou lidově demokratickou republiku, Barmu a Irán, jejichž zprávy o vývoji v daných zemích budou taktéž představeny.

Součástí zasedání budou závěrečné výsledky Univerzálního periodického přezkumu Tádžikistánu, Tanzanie, Antiguy a Barabudy, Svahilska, Trinidadu a Tobaga, Thajska, Irska, Toga, Sýrie, Venezuely, Islandu, Zimbabwe, Litvy, Ugandy, Timoru-Leste, Moldávie a Haiti, jejichž projednávání se uskuteční během třetího týdne zasedání. Na základě přednesených zpráv se očekává oficiální přijetí dokumentů, jež obsahují připomínky a doporučení ke konkrétnímu zlepšení lidských práv v těchto zemích.

Delegace ČR tradičně vystoupí k bodu 2 - zpráva vysoké komisařky pro lidská práva a k bodu 4 – situace v jednotlivých zemích, které si vyžadují pozornost RLP (Barma, KLDR, Írán, Sýrie, Libye). Předběžně se též počítá i s vystoupením ve všeobecné rozpravě k bodu 6 – všeobecný periodický přezkum. Z tématických debat bude delegace ČR věnovat pozornost zejména problematice mučení, obránců lidských práv a svobody víry a vyznání a  diskriminaci a násilí založeném na sexuální orientaci.

.