Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

19. zasedání RLP - urgentní debata k situaci v Sýrii zakončena přijetím rezoluce

 

Z iniciativy arabských zemí v čele s Katarem se uskutečnila v průběhu 19. zasedání Rady pro lidská práva (RLP) ve dnech 28.2. – 1. března 2012 urgentní debata k lidskoprávní situaci v Sýrii.

 

V úvodu debaty vystoupil zástupce Sýrie, který  napadl její konání a protestoval proti tomu, aby RLP projednávala humanitární situaci v Sýrii, protože humanitární otázky jsou mimo její mandát. Konání debaty na půdě RLP označil za podporu teroristické skupiny a prodlužování nestability v zemi. Následně oznámil, že syrská delegace neuznává legitimitu tohoto zasedání a této debaty se nebude účastnit, načež opustil místnost.

Samotná urgentní debata se obešla bez překvapení, převážná většina sálu volala po zastavení násilí a umožnění humanitární pomoci syrskému obyvatelstvu. Obdobně bylo zaměřeno i národní vystoupení České republiky. Skupina států v čele s Ruskou federací zdůrazňovala interní povahu problému, která si vyžaduje interní řešení.

Na závěr debaty RLP přijala rezoluci, kterou předložilo Turecko spolu s Kuvajtem, Katarem a Saúdskou Arábií. Rezoluce, kterou kosponzorovalo přes 60 zemí (včetně celé EU),  reaguje na stále se zhoršující lidskoprávní a humanitární situaci v Sýrii. Rezoluce byla přijata hlasováním, které vyvolala Ruská federace. Ze 47 členů RLP hlasovalo 37 zemí pro, Rusko, Čína a Kuba hlasovaly proti, Ekvádor, Indie a Filipíny abstenovaly (4 členské země se hlasování nezúčastnily).

přílohy

HRC19_Syria___urgent_debate_CZ_statement_FINAL.doc 26 kB doc (Word dokument) 22.3.2012

A_HRC_19_L._1_Rev._1.doc 68 kB doc (Word dokument) 22.3.2012

.