Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

19. zasedání RLP - zhodnocení výsledků zasedání

 

(Archivní článek, platnost skončena 11.05.2013.)

Ve dnech 27.2. - 23.3. 2012 proběhlo v Ženevě 19. zasedání Rady pro lidská práva (RLP). Výsledky zasedání jsou z pohledu České republiky pozitivní. Podařilo se prosadit hlavní priority EU, zejména rezoluci k Sýrii, Barmě a KLDR a tématické rezoluce k právům dítěte.

Zasedání přijalo celkem 39 rezolucí, 1 rozhodnutí a 2 předsednická prohlášení.

Rezoluce k Sýrii přijatá s širokou mezinárodní podporu prodlužuje mandát vyšetřovací komise RLP. Rovněž se podařilo prodloužit mandáty zvláštních zpravodajů ke KLDR a Barmě/Myanmaru. Rezoluce ke KLDR nebyla letos přijata hlasováním, ale konsensem. Rezoluce k Barmě/Myanmaru je oproti loňskému textu (16. zasedání RLP, březen 2011) výrazně přepracována a zkrácena. Přijetím kompromisně kritické rezoluce ke Srí Lance se podařilo napravit „oslavnou“ rezoluci zvláštního zasedání RLP k lidskoprávní situaci v zemi z května 2009.

Za úspěch lze považovat i prodloužení mandátu zvláštního zpravodaje k lidskoprávní situaci v Íránu. Dále bylo prodlouženo sledování situace v Konžské demokratické republice (zpráva Vysoké komisařky bude projednána v září 2013), Somálsku (zpráva nezávislého experta a generálního tajemníka bude projednána v září 2012), Jemenu (zpráva Vysoké komisařky  bude projednána v září 2012), Guineji (zpráva Vysoké komisařky bude projednána v březnu 2013) a Haiti (prodloužení mandátu nezávislého experta a jeho zpráva v březnu 2012). RLP rovněž přijala pět tzv. blízkovýchodních /palestinských rezolucí.

Rozporuplné hodnocení si zaslouží rezoluce k Libyi, která sice nakonec obsahuje lidskoprávní jazyk a Libyi ponechává na programu RLP (zpráva Vysoké komisařky bude projednána v březnu 2013), rozpolcenost RLP při hlasování o dodatcích k návrhu ale poukázala na některé nedostatky textu.

Z tematických iniciativ považujeme za úspěšnou zejména panelovou debatu ke svobodě projevu na internetu a k diskriminaci osob na základě sexuální orientace a genderové identity. Za negativní trend však nutno považovat systematické napadání zmínek o diskriminaci osob na základě jejich sexuální orientace a genderové identity ze strany některých států Africké skupiny napříč texty.

Delegace ČR se jednání zúčastnila jako člen Rady pro lidská práva. V úvodní části zasedání na vysoké úrovni vystoupil ve všeobecné rozpravě ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který také otevřel úspěšnou výstavu Václav Havel – dramaturg, obránce lidských práv, státník.

Delegace ČR vystoupila v tradiční debatě s Vysokou komisařkou pro lidská práva a v obecné rozpravě k bodu 4 agendy – tj. k situacím zasluhujícím pozornost RLP. Dále čeští diplomaté v rámci dělby práce zpracovali vystoupení EU ke svobodě projevu na internetu. Nad rámec vystoupení EU přednesli národní vstup v diskuzi k Barmě, Íránu, Libyi, KLDR, Sýrii (v urgentní debatě i interaktivním dialogu) a také v interaktivních dialozích ke svobodě náboženství, obráncům lidských práv a mučení a v panelu k diskriminaci založené na sexuální orientaci a genderové identity.

 Z tematických rezolucí česká delegace v rámci dělby práce jménem EU aktivně vyjednávala švýcarský text k pokojným protestům a ruský text k integritě soudního systému.

 

přílohy

HRC 19 - Resolutions and decision 135 kB doc (Word dokument) 10.5.2012

.