Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zvláštní zasedání RLP pověřilo Vyšetřovací komisi k prošetření masakru v Húlá

 

Na závěr svého jednodenního zvláštního zasedání k situaci v Sýrii Rada OSN pro lidská práva v pátek 1.6. 2012 v přijaté rezoluci pověřila mezinárodní Vyšetřovací komisi shromážděním důkazů a označením možných viníků masakru v Húlá (El-Houleh).

Komise má předložit svou zprávu již na červnovém 20. řádném zasedání Rady pro lidská práva (interaktivní dialog ke zprávě Vyšetřovací komise je plánován na 27. 6.). Rada také vyzývá zvláštního vyslance Kofiho Annana, aby ji na nadcházejícím zasedání zpravil o situaci a své misi v Sýrii.

Hlavní kosponzoři návrhu rezoluce (Katar, Turecko, USA) se zpočátku snažily předložit text, který by byl přijatelný pro všechny členské země a mohl by být přijat konsensem. Dosažení konsensu se však vzhledem k odmítavému postoji Ruské federace a ČLR ukázalo nereálné. Byl proto nakonec předložen upravený návrh obsahující tvrdší formulace.

Rezoluce byla nakonec kosponzorována 60 státy (včetně všech členských zemí EU). Rezoluce byla přijata výraznou většinou. Pro hlasovalo 41 zemí, proti pouze 3 (Ruská federace, Kuba, ČLR) a 2 země se zdržely (Ekvádor, Uganda). Filipíny nebyly při hlasování přítomny v sále.

Česká republika podpořila svolání mimořádného zasedání věnovaného situaci v Sýrii, kosponzorovala předloženou rezoluci a vystoupila s národním projevem v debatě.

přílohy

A_HRC_RES_S_19_1_.pdf 53 kB pdf (Acrobat dokument) 13.6.2012

CZ_Statement 24 kB doc (Word dokument) 13.6.2012

.