Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

20. zasedání RLP - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě

 

Na úvod 20. zasedání Rady pro lidská práva přednesla Vysoká komisařka pro lidská práva Navi Pillay aktualizovanou informaci o činnosti své Úřadovny a následně proběhla všeobecná rozprava k její výroční zprávě.

N. Pillay ve svém vystoupení vyzvala mezinárodní společenství, aby překonalo své rozpory a napomohlo ukončit násilí a porušování lidských práv v Sýrii, které může představovat zločiny proti lidskosti. Vyslovila se pro zařazení problematiky lidských práv do závěrečného dokumentu konference Rio+20 s cílem spojit úsilí o „zelenou“ ekonomiku s plněním povinnosti v oblasti lidských práv. Zdůraznila úsilí své Úřadovny integrovat problematiku lidských práv do rozvojových programů OSN a humanitárních aktivit. Úřadovna klade důraz na problematiku migrantů, panství práva, diskriminaci, práva žen, původní obyvatelstvo, minority a osoby s postiženími.

N. Pillay upozornila na zhoršující se situaci v dodržování lidských práv v Mali v důsledku státního převratu a na situaci v Eritreji a KLDR. Znepokojující je prudký nárůst počtu útoků na novináře v Latinské Americe, k nimž došlo v uplynulých měsících. Rovněž vyjádřila znepokojení nad omezováním svobody projevu a shromažďování lesbiček, gayů a bisexuálů na Ukrajině, v Moldavsku a v Ruské federaci. V souvislosti s návštěvou Pákistánu vyjádřila vážné znepokojení nad používáním bezpilotních prostředků k cíleným útoků. Odsoudila případy perzekuce osob za spolupráci s mechanizmy OSN na ochranu lidských práv.

V rámci diskuse vystoupili též ministr zahraničních věcí Finska a ministr školství a kultury Uruguaje.

Česká republika ve svém národním vystoupení ocenila pozornost, kterou Vysoká komisařka pro lidská práva a její Úřadovna věnuje problematice obránců lidských práv. Přivítala skutečnost, že Ženevu v těchto dnech navštívila bývalá politická vězenkyně Su-Ťij jako členka parlamentu. Vyjádřila znepokojení nad diskriminací osob založenou na sexuální orientaci a ocenila úsilí Vysoké komisařky pro lidská právě o posílení speciálních procedur.   

přílohy

Vystoupení ČR 32 kB doc (Word dokument) 19.6.2012

Opening_statement_by_Navi_Pillay.doc 72 kB doc (Word dokument) 19.6.2012

.