Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

21. zasedání RLP - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě

 

Úvodní den 21. zasedání Rady pro lidská práva přednesla Vysoká komisařka pro lidská práva Navi Pillay aktualizovanou informaci o činnosti Úřadovny Vysoké komisařky pro lidská práva (OHCHR) a následně proběhla všeobecná rozprava k její výroční zprávě.

N. Pillay ve svém vystoupení uvedla nejdůležitější problémy, kterými se zabývá její úřad. Jedná se zejména o chudobu, beztrestnost, ozbrojené konflikty, nárůst uprchlíků, diskriminaci, náboženskou netoleranci, svévolné popravy. Hluboce je znepokojena pokračujícím konfliktem v Sýrii, který má devastující dopady na civilní obyvatelstvo.  Dále zmínila konkrétní situace v následujících zemích – Bahrajnu, Kolumbii, Pobřeží slonoviny, Demokratické republice Kongo, Francii, Řecku, Keni, Maledivách, Mali, Mauretánii, Mexiku, Myanmaru/Barmě, Nepálu, Pákistánu, okupovaných palestinských územích, JAR, Súdánu a Tunisku.

Vystupující země zopakovaly podporu činnosti Vysoké komisařky a jejího úřadu. Řada delegátů zdůraznila nutnost poskytnout OHCHR dostatečné finanční prostředky na její činnost. Vyjádřily hluboké znepokojení nad vývojem situace v Sýrii.  Podpořili úsilí Vysoké komisařky o odstranění trestu smrti a boje proti diskriminaci a netoleranci. Řada vystupujících upozornila na těžké postavení uprchlíků. 

Delegace ČR ve svém vystoupení podpořila důraz kladený OHCHR na spolupráci se zvláštními zpravodaji a nezávislými experty ustavenými v rámci speciálních procedur. Zopakovala svoji podporu dalšímu mimořádné důležitému mechanizmu -  univerzálnímu periodickému přezkumu, kterým procházejí všechny členské země OSN. V této souvislosti odsoudily postihy, které některé země uplatňují proti osobám spolupracujícími s mechanizmy OSN.

přílohy

CZ___projev_bod_2.doc 17 kB doc (Word dokument) 27.9.2012

CZ___projev_bod_2.doc 17 kB doc (Word dokument) 27.9.2012

Opening_Statement_by_HCHR.doc 75 kB doc (Word dokument) 27.9.2012

.