Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

21. zasedání Rady pro lidská práva - vystoupení České republiky v tématických debatách (bod 3)

 

V rámci bodu 3 v průběhu 21. zasedání Rady pro lidská práva vystoupila Česká republika s národním projevem v interaktivním dialogu se zvláštním zpravodajem pro prosazování pravdy, spravedlnosti, nápravy a záruk neopakování a v panelu ke spolupráci s lidskoprávními mechanismy OSN, zaměřeného na téma pronásledování a jiných forem postihů vůči spolupracujícím osobám.

Na úvod interaktivního dialogu představil zvláštní zpravodaj pro prosazování pravdy, spravedlnosti, nápravy a záruk neopakování Pablo de Greiff svoji první zprávu.  Uvedl, že po svém ustavení v roce 2011 se zaměřil na vytvoření postupu jak reagovat na hrubá porušování lidských práv a vážné porušování humanitárního práva. Zdůraznil nutnost genderové orientace a řešení problému z optiky obětí. Nezbytné je zajistit efektivní účast obětí a zejména žen v tomto procesu. Delegace České republiky v projevu ocenila dosavadní práci zvláštního zpravodaje, podpořila nutnost aktivního zapojení obětí a zdůraznila význam prohloubení spolupráce s nevládními organizacemi.

Panel ke spolupráci s lidskoprávními mechanismy OSN proběhl na základě zprávy Vysoké komisařky pro lidská práva, která dokumentuje konkrétní znepokojivé případy postihů obránců lidských práv, občanských aktivistů a jiných osob za různé formy spolupráce s mechanismy OSN. Česká republika ve svém vystoupení veškeré formy represálií ostře odsoudila jako nepřijatelné a vyzvala ke zvýšenému tlaku mezinárodního společenství na státy, které se k těmto praktikám uchylují.

přílohy

CZ___projev_truth_justice_final.doc 0 kB doc (Word dokument) 4.10.2012

CZ___projev_reprisal_final.doc 14 kB doc (Word dokument) 4.10.2012

.