Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

21. zasedání RLP - situace v jednotlivých zemích vyžadující pozornost RLP (bod 4)

 

V rámci projednání bodu 4 – situace v jednotlivých zemí zasluhující pozornost RLP proběhl na 21. zasedání Rady pro lidská práva interaktivní dialog k situaci v Sýrii a uskutečnila se i tradiční všeobecná rozprava.

 

I na svém 21. zasedání věnovala RLP zvýšenou pozornost situaci v Sýrii. Na zasedání proběhl interaktivní dialog s Paulo Pinheiro, předsednou nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise, který představil zprávu komise (A/HRC/21/50). P. Pinheiro konstatoval, že v Sýrii dochází k nárůstu masového porušovánáí lidských práv jak do počtu, tak i jejich rozsahu. Na denním pořádku jsou letecké a dělostřelecké útoky na civilní obyvatelstvo. Existují důkazy, svědčící o tom, že vládní vojska a milice Shabbiha páchají válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a hrubě porušují lidská práva. Rovněž ozbrojené protivládní jednotky spáchaly válečné zločiny včetně vražd, mimosoudních poprav a mučení. Komise proto doporučuje, aby RLP předala její zprávu Radě bezpečnosti OSN. Do interaktivního dialogu se zapojila i Česká republika se svým vystoupením.

V pondělí 17. 9. 2012 proběhla na 21. zasedání Rady pro lidská práva (RLP) všeobecná rozprava k bodu 4 (situace v zemích, které si vyžadují pozornost RLP). V rozpravě vystoupilo celkem 34 členů a pozorovatelů RLP a několik desítek nevládních organizací. Ve všeobecné rozpravě delegace České republiky poukázala na stav lidských práv v Sýrii, Íránu, Bělorusku, Beninu, Gambii, Mali, Myanmaru/Barmě, ČLR a KLDR (viz příloha).

přílohy

CZ___projev_bod_4.doc 28 kB doc (Word dokument) 27.9.2012

CZ__projev_ID_CoI_Syria.doc 14 kB doc (Word dokument) 27.9.2012

.