Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájení 21. zasedání Rady pro lidská práva

 

21. zasedání Rady pro lidská práva proběhne v Ženevě ve dnech 10. - 28. září 2012.

V pondělí 10. září 2012 bylo zahájeno v Ženevě 21. zasedání Rady pro lidská práva. Na úvod zasedání vystoupil generální tajemník OSN Ban Ki-Moon. GT OSN ocenil snahu RLP bezodkladně reagovat na světové krize a další situace vyžadující její pozornost. Vyjádřil nutnost, aby RLP reagovala na všechna porušování lidských práv ve světě bez diskriminace. Zdůraznil své znepokojení nad situací v Sýrii a vyzval všechny k podpoře diplomatického úsilí společného představitele OSN a Ligy arabských zemí L. Brahimi. Vyzval RLP, aby nadále sledovala situaci v Sýrii včetně otázky odpovědnosti s cílem zajistit, aby každý pachatel zločinů proti lidskosti a osoby porušující mezinárodní normy v oblasti lidských práv a humanitárního práva byly přivedeny ke spravedlnosti.

V průběhu 21. zasedání Rady pro lidská práva proběhne diskuse k lidskoprávní situaci v Sýrii na základě aktualizované zprávy mezinárodní nezávislé vyšetřovací komise. RLP rovněž projedná technickou pomoc a spolupráci se Súdánem, Somálskem a Kambodžou.

Proběhne řada interaktivních dialogů se zvláštními zpravodaji a nezávislými experty. Pozornost bude věnována hospodářským, sociálním a kulturním právům jako je právo na nezávadnou pitnou vodu a sanitaci, mezinárodní solidarita a dopady extrémní chudoby.

Projednávány budou otázky posílení postavení žen, dětských vojáků, užívání žoldáků, soudobých forem otroctví, zastrašování za spolupráci s mechanizmy OSN, práva na pravdu a spravedlnost. Zvláštní pozornost bude zasedání věnovat právům původního obyvatelstva.

RLP rovněž schválí závěrečné zprávy v rámci Univerzálního periodického přezkumu stavu lidských práv v Bahrajnu, Ekvádoru, Tunisku, Maroku, Indonésii, Finsku, Británii, Indii, Brazílii, Filipínách, Alžírsku, Polsku, Nizozemsku a Jižní Africe..