Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zahájení 21. zasedání Rady pro lidská práva

 

21. zasedání Rady pro lidská práva proběhne v Ženevě ve dnech 10. - 28. září 2012.

V pondělí 10. září 2012 bylo zahájeno v Ženevě 21. zasedání Rady pro lidská práva. Na úvod zasedání vystoupil generální tajemník OSN Ban Ki-Moon. GT OSN ocenil snahu RLP bezodkladně reagovat na světové krize a další situace vyžadující její pozornost. Vyjádřil nutnost, aby RLP reagovala na všechna porušování lidských práv ve světě bez diskriminace. Zdůraznil své znepokojení nad situací v Sýrii a vyzval všechny k podpoře diplomatického úsilí společného představitele OSN a Ligy arabských zemí L. Brahimi. Vyzval RLP, aby nadále sledovala situaci v Sýrii včetně otázky odpovědnosti s cílem zajistit, aby každý pachatel zločinů proti lidskosti a osoby porušující mezinárodní normy v oblasti lidských práv a humanitárního práva byly přivedeny ke spravedlnosti.

V průběhu 21. zasedání Rady pro lidská práva proběhne diskuse k lidskoprávní situaci v Sýrii na základě aktualizované zprávy mezinárodní nezávislé vyšetřovací komise. RLP rovněž projedná technickou pomoc a spolupráci se Súdánem, Somálskem a Kambodžou.

Proběhne řada interaktivních dialogů se zvláštními zpravodaji a nezávislými experty. Pozornost bude věnována hospodářským, sociálním a kulturním právům jako je právo na nezávadnou pitnou vodu a sanitaci, mezinárodní solidarita a dopady extrémní chudoby.

Projednávány budou otázky posílení postavení žen, dětských vojáků, užívání žoldáků, soudobých forem otroctví, zastrašování za spolupráci s mechanizmy OSN, práva na pravdu a spravedlnost. Zvláštní pozornost bude zasedání věnovat právům původního obyvatelstva.

RLP rovněž schválí závěrečné zprávy v rámci Univerzálního periodického přezkumu stavu lidských práv v Bahrajnu, Ekvádoru, Tunisku, Maroku, Indonésii, Finsku, Británii, Indii, Brazílii, Filipínách, Alžírsku, Polsku, Nizozemsku a Jižní Africe..