Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na 22. zasedání Rady pro lidská práva

 

Ministr zahraničních věcí a místopředseda vlády ČR Karel Schwarzenberg se dne 26. února 2013 účastnil jednání na vysoké úrovni v rámci 22. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě.

 

Ministr Schwarzenberg přednesl projev v plénu 22. Zasedání Rady pro lidská práva. Ve svém vystoupení se zaměřil na význam občanské společnosti, jejíž role při rozvoji a ochraně lidských práv je nezastupitelná. Zdůraznil, že pokud nějaká země není schopna chránit aktéry občanské společnosti, tak musí nastoupit úsilí mezinárodního společenství. Upozornil, že jsme svědky v posledních letech velmi znepokojivého trendu útoků na občanskou společnost. Za posledních 6 let ve více než 50 zemí vlády podnikly konkrétní kroky omezující činnost občanské společnosti. Tyto snahy jsou nejen nepřijatelné, ale jedná se i o velkou chybu těchto zemí, které se zbavují obrovského potenciálu občanské společnosti a znemožňují společenský pokrok.

V této souvislosti zmínil konkrétní země, kde dochází k útokům na občanskou společnost. Uvedl KLDR, Eritreu, kde občanská společnost prakticky neexistuje, a případy nedobrovolných zmizení v Súdánu a mučení v Íránu. Upozornil též na poslední případy omezování činnosti nevládních organizací v Ruské federaci a Egyptě, jakož i o přijetí v Bělorusku zákona zakazujícího šíření „pomlouvačných" informací o politické, hospodářské a sociální situaci v zemi.
Na závěr svého vystoupení K. Schwarzenberg ocenil výsledky práce Rady pro lidská práva a vyjádřil přesvědčení, že ve 21. století se státům podaří zachovat pluralitu hlasů svých společností.

V průběhu pobytu v Ženevě se uskutečnilo rovněž bilaterální jednání s mexickým ministrem zahraničních věcí José Antonio Meade Kuribreñou. V rámci bilaterálního setkání projednali oba ministři vzájemnou spolupráci na půdě Rady pro lidská práva v Ženevě. Dalším tématem setkání byly otázky spojené se zintenzivněním vzájemných setkávání zástupců obou zemí a aktuální politický a ekonomický vývoj. Stranou nezůstala ani možnost podpory mexického kandidáta do čela WTO.

Na závěr pracovní cesty se uskutečnil oběd se zástupci významných nevladních organizací a byly prodiskutovány otázky navazující na vystoupení ministra Schwarzenberga v Radě pro lidská práva a související s prací a postavením nevladních organizací ve světě.

přílohy

RLP22_ministr_projev.doc 0 kB doc (Word dokument) 10.3.2013

RLP22_projev_ministr 39 kB doc (Word dokument) 10.3.2013

.