Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

22. zasedání Rady pro lidská práva proběhne ve dnech 25. února až 22. března 2013

 

(Archivní článek, platnost skončena 25.02.2014.)

V rámci zasedání se uskutečni jednání na vysoké úrovni, kterého se zúčastní delegace ČR vedená místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem.

V průběhu jednání na vysoké úrovni vystoupí v plénární rozpravě např. prezident Spolkové republiky Německo, několik předsedů a místopředsedů vlád a více než 40 ministrů.

Vedoucí delegace ČR ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg přednese v úterý 26. února 2013 v plénu projev, v němž zdůrazní nezastupitelnou roli občanské společnosti při obraně lidských práv a upozorní na sílící útoky na představitele civilní společnosti v celé řadě zemí. V průběhu svého pobytu v Ženevě se též sejde k oficiálnímu jednání s mexickým ministrem zahraničních věcí a uspořádá pracovní oběd se zástupci mezinárodních nevládních organizací.

Během čtyřtýdenního zasedání RLP se uskuteční interaktivní diskuze s Vysokou komisařkou pro lidská práva Navi Pillay a s představiteli speciálních procedur, v rámci kterých budou mimo jiné též posuzována témata jako jsou obránci lidských práv, mučení, dodržování lidských práv v boji proti terorismu, právo na svobodu víry a vyznání, problematika obchodování s dětmi a vztah mezi lidských právy a životním prostředím.

Velká pozornost bude věnována zprávě nezávislé vyšetřovací komise o situaci v Sýrii. Projednávat se bude též stav lidských práv v Myanmaru/Barmě, Íránu a KLDR.

Na zasedání bude přijaty závěrečné zprávy peridického přezkumu stavu lidských práv v České republice, Argentině, Gabonu, Ghaně, Ukrajině, Guatemale, Beninu, Korejské republice, Švýcarsku, Pákistánu, Zambii, Japonsku, Peru a Srí Lance. Součástí schválených závěrečných zpráv budou konkrétní připomínky a doporučení ke zlepšení stavu lidských práv v těchto zemích.

Delegace ČR tradičně vystoupí k bodu 2 - zpráva Vysoké komisařky pro lidská práva a k bodu 4 – situace v jednotlivých zemích, které si vyžadují pozornost RLP. Zapojí se též národními vstupy do interaktivních dialogů k situaci v Myanmaru/Barmě, KLDR, Íránu a Sýrii. Z tématických debat bude delegace ČR věnovat pozornost zejména problematice mučení, obránců lidských práv a svobody víry a vyznání.


.