Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

22. zasedání Rady pro lidská práva - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě (bod 2 programu)

 

V rámci bodu 2 proběhl dne 28.2. 2013 na 22. zasedání Rady pro lidská práva dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva k její výroční zprávě.

Vysoká komisařka pro lidská práva ve svém vystoupení k výroční zprávě svého úřadu (OHCHR) zmínila pokračující krize v Sýrii, Mali, Konžské demokratické republice, Palestině a v regionu Sahelu.

Dále zmínila mj. komplikovanou situaci v Egyptu, Libyi, Tunisku a Jemenu. V roce 2012 její úřad poskytl pomoc při přípravě a naplňování legislativy a akčních plánů věnovaných problematice rasismu a rasové diskriminace v Beninu, Bolívii, Burkině Faso, Kostarice, Ekvádoru, Nigérii, Mauretánii a Moldavsku. Z dalších konkrétních případů krátce uvedla činnost týmu OHCHR v  Myanmaru/Barmě a Mali, a kvitovala vydání zprávy generálního tajemníka OSN k systémovému selhání OSN během poslední fáze konfliktu na Srí Lance (Internal Review Panel on the United Nations Action in Sri Lanka). V souvislosti s konfliktem v Nepálu Vysoká komisařka vyjádřila obavy z politického ovlivňování vyšetřování porušování lidských práv a uvítala dokončení zprávy Nepal Conflict Report, která bude zdrojem informací při vyvozování trestní odpovědnosti za porušování lidských práv během konfliktu (justice and accountability measures). Komisařka se dále krátce zmínila o tematickým prioritách OHCHR, kterými jsou boj proti diskriminaci, chudobě, násilí a beztrestnosti, budování právního státu, hospodářská, sociální a kulturní práva a lidskoprávní mechanismy.

Do dialogu se zapojily země EU společným vystoupení. Delegace České republiky se rovněž připojila ke společnému prohlášení k lidskoprávní situaci v Bahrajnu. Ve svém národním vystoupení ocenila přínos OHCHR k zajištění panství práva a vyvození trestní odpovědnosti za porušování lidských práv. Zdůraznila význam poboček OHCHR (field presences), které pomáhají státům zajistit panství práva a vyvodit trestní odpovědnost za porušování lidských práv, a v této souvislosti se dotázala na možnost otevření takové pobočky v Myanmaru/Barmě.


přílohy

Projev_Vysoke_komisarky.doc 67 kB doc (Word dokument) 30.3.2013

Projev_EU___bod_2.doc 30 kB doc (Word dokument) 30.3.2013

Projev_CR___bod_2.doc 25 kB doc (Word dokument) 30.3.2013

.