Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

23. zasedání RLP proběhne ve dnech 27.5. - 14.6. 2013

 

(Archivní článek, platnost skončena 31.05.2014.)

Na programu jednání bude široký okruh otázek zahrnující situace ve více než 50 zemích a 40 specifických témat. Zasedání bude předloženo celkem 112 zpráv.

Na úvod zasedání tradičně vystoupí Vysoká komisařka pro lidská práva Navi Pillay s aktualizací své zprávy a stavu lidských práv ve světě. V průběhu zasedání proběhnou interaktivní dialogy s 21 držiteli mandátů. Mezi nejdůležitější projednávaná témata budou patřit svoboda shromažďování a sdružování, svoboda projevu, svévolné popravy, diskriminace žen, práva migrantů a kulturní práva. Pozornost bude věnována otázce lidských práv a nadnárodních společností. Uskuteční se každoroční celodenní diskuse věnovaná právům žen.

Proběhnou interaktivní dialogy ke stavu lidských práv v Bělorusku, Eritreji a Pobřeží slonoviny. V případě Běloruska a Eritreji se bude jednat o první dialog se speciálními představiteli o jejichž zřízení bylo rozhodnuto před rokem.

Velká pozornost bude věnována zprávě nezávislé vyšetřovací komise o situaci v Sýrii.

Na zasedání budou formálně schváleny závěrečné zprávy periodického přezkumu stavu lidských práv ve Francii, Tonze, Rumunsku, Mali, Botswaně, Bahamách, Burundi, Lucembursku, Barbadosu, Černé Hoře, Spojených arabských emirátů, Lichtenštejnsku a Srbsku. Součástí přijatých závěrečných zpráv budou konkrétní doporučení ke zlepšení stavu lidských práv v těchto zemích.

Delegace ČR tradičně vystoupí k bodu 2 - zpráva Vysoké komisařky pro lidská práva a k bodu 4 – situace v jednotlivých zemích, které si vyžadují pozornost RLP. Zapojí se též národními vstupy do interaktivních dialogů k situaci v Bělorusku, Eritreji a Sýrii. Z tematických debat bude delegace ČR věnovat pozornost zejména problematice svobody shromažďování a sdružování, svobody projevu a svévolným popravám.

.