Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

23. zasedání RLP - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva (bod 2 programu)

 

Vysoká komisařka pro lidská práva N. Pillay ve svém vystoupení k výroční zprávě svého úřadu (OHCHR) zmínila kritickou lidskoprávní situaci v Sýrii, Myanmaru/Barmě, Iráku, Mali, Jihosúdánské republice a Středoafrické republice. ČR ve svém projevu ocenila úsilí OHCHR v procesu otevírání své pobočky v Myanmaru/Barmě a její podporu nevládnímu sektoru a obráncům lidských práv.

Na úvod 23. zasedání Rady pro lidská práva (RLP) vystoupila Vysoká komisařka pro lidská práva Navi Pillay. Ve svém vystoupení se zaměřila zejména na situaci v Sýrii (včetně bombardování v Kusajru), kterou označila za „sektářskou občanskou válku, jež je do jisté míry přiživována vnějšími silami“. Podle její zprávy tým OHCHR vyslaný do okolních zemí v březnu 2013 shledal, že syrská vláda nadále používá nepřiměřenou sílu v oblastech, kde se nachází civilní obyvatelstvo, včetně útoků syrských ozbrojených sil na školy a nemocnice. Lidská práva jsou bezohledným způsobem porušována i na straně protivládních skupin, které používají civilisty jako lidské štíty a dopouštějí se dalších zločinů jako např. mučení a mimosoudní popravy. S odkazem na koncept odpovědnosti chránit civilisty před genocidou, válečnými zločiny, etnickými čistkami a zločiny proti lidskosti komisařka uvedla, že „se obává, že my v mezinárodním společenství nejsme schopni dostát základním závazkům, které vůči těmto obětem máme.“ Z dalších krizí byla zmíněna situace v Myanmaru/Barmě (útoky na muslimské komunity), jejímuž zlepšení v řadě oblastech napomůže ustavení místní pobočky OHCHR. Rovněž byla zmíněna krizová situace v Iráku, Mali, Jihosúdánské republice a Středoafrické republice. Transformace starých režimů v oblasti Blízkého východu-severní Afriky pokračuje různou měrou a rychlostí, největšího pokroku bylo dosaženo v Tunisku. Komisařka vyjádřila lítost, že i nadále jsou závažným způsobem porušována lidská práva Palestinců. Z tematických oblastí se komisařka věnovala hospodářským a sociálním právům na pozadí globální recese a v této souvislosti např. zmínila nárůst extremistických a xenofobních projevů  v některých evropských zemích. Okrajově byla zmíněna role občanské společnosti a obránců lidských práv (kritika států za přijímání legislativy, která podkopává činnost nevládního sektoru).

Vystoupení EU a národní vystoupení jednotlivých zemí včetně České republiky ocenily pozornost, kterou komisařka věnuje lidskoprávním situacím v konkrétních zemích, přivítaly její širokou spolupráci s občanskou společnosti a podporu zvláštním procedurám Rady. EU ve svém vystoupení ocenila aktivitu komisařky vůči Sýrii, její plán navštívit Středoafrickou republiku a poskytování technické pomoci Jihosúdánské republice a Mali. EU vyzvala Bahrajn, aby více spolupracoval s OHCHR, ocenila fungování místní pobočky OHCHR v Tunisku a vyjádřila lítost nad absencí pokroku v případě jednání o otevření pobočky v Egyptě. Česká republika ocenila úsilí OHCHR spojené s jednáním o otevření své pobočky v Myanmaru/Barmě.

 

přílohy

Item_2___HCHR.doc 226 kB doc (Word dokument) 12.6.2013

Item_2___EU.doc 58 kB doc (Word dokument) 12.6.2013

Item_2___CZ.doc 27 kB doc (Word dokument) 12.6.2013

.