Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

23. zasedání RLP - zhodnocení výsledků

 

(Archivní článek, platnost skončena 19.06.2014.)

Ve dnech 27. 5. – 14. 6. 2013 proběhlo v Ženevě 23. zasedání Rady pro lidská práva (RLP). Během zasedání bylo schváleno celkem 26 rezolucí, předsednické prohlášení k Myanmaru/Barmě a jedno rozhodnutí ke spolupráci se Somálskem. Většina rezolucí byla přijata konsensem, pouze o 6 rezolucích se hlasovalo.

Rezoluce k lidskoprávní situaci v Bělorusku předložená zeměmi EU získala větší podporu než před rokem. Rezoluce, prodlužující o rok mandát zvláštního zpravodaje pro Bělorusko, byla schválena poměrem hlasů 26 pro, 3 proti a 18 zemí se zdrželo, což znamená zisk 4 pozitivních hlasů navíc oproti loňskému roku.

Za pozornost stojí též přijetí předsednického prohlášení RLP k situaci muslimů v Myanmaru/ Barmě.

Přijetí rezoluce k lidskoprávní situaci v Sýrii se zkomplikovalo neshodami na finální podobě textu. Kompromisní varianta byla schválena hlasováním vyvolaném Venezuelou (37 hlasů pro, 1 proti, 9 absencí).

Ostatní rezoluce týkající se situace v Eritreji, Středoafrické republice, Guineji, Pobřeží slonoviny a Jihosudánské republiky byly schváleny bez hlasování.

Konsensuální podporu nezískaly 3 rezoluce předložené Kubou (právo na mír, vliv zahraničního dluhu na lidská práva, mezinárodní solidarita), které nakonec byly přijaty hlasováním.  Dlouhá jednání probíhala o rezolucích o násilí na ženách a právech migrantů, v obou případech se nakonec podařilo dojednat konsensuální text.

Rezoluce o přístupu k léčivům byla narozdíl od dosavadního konsensuálního přijímání přijata hlasováním, které vyvolaly USA. EU spolu s USA, Moldavskem, Švýcarskem, Japonskem, Černou Horou, Kazachstánem a Korejskou republikou absentovala. Hlavním důvodem změny pozice EU  bylo nepatřičně úzké zaměření opakující se rezoluce, které svým jazykem přesahuje na fóra WTO a WHO.

Přehled přijatých rezolucí.

.