Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

24. zasedání Rady OSN pro lidská práva probíhá 9.9. - 27.9. 2013

Kdy: 09.09.2013 - 27.09.2013 , Kde: Ženeva, Švýcarsko

Ve dnech 9. 9. - 27. 9. zasedá v Ženevě Rada OSN pro lidská práva, jíž je ČR členem. Na programu jednání je obsáhlý okruh otázek k lidskoprávním situacím v řadě zemí OSN a vybraná aktuální specifická témata.

Úvod 24. zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP) patří tradičně vystoupení Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillay s aktualizací zprávy a stavu lidských práv ve světě. V průběhu zasedání probíhají interaktivní dialogy s 19 zvláštními procedurami - pracovními skupinami a nezávislými lidskoprávními experty. Mezi nejdůležitější projednávaná témata patří svoboda shromažďování a sdružování, právo volit a být volen (politická participace), ochrana občanské společnosti, svévolná zadržování, rasová diskriminace a xenofobie, současné formy otroctví či bezpečnost žurnalistů. Uskutečnila se každoroční diskuse věnovaná právům žen.

Probíhají interaktivní dialogy ke stavu lidských práv v Sýrii, KLDR, Kambodži, Jemenu, Somálsku, Súdánu a Středoafrické republice. V případě Středoafrické republiky se jedná o dialog, kde samotná země projevila zájem vést se členy Rady OSN pro lidská práva dialog o současném kritickém stavu lidských práv ve své zemi. V případě Somálska byl dokonce svolán zvláštní panel na vysoké úrovni za účasti premiéra Somálska.

Velká pozornost je věnována zprávě nezávislé vyšetřovací komise k situaci v Sýrii.

Zasedání formálně schvaluje závěrečné zprávy univerzálního periodického přezkumu stavu lidských práv v zemích (UPR): Turkmenistán, Burkina Faso, Kapverdské ostrovy, Tuvalu, Kolumbie, Uzbekistán, Německo, Džibuti, Kanada, Bangladéš, Ázerbájdžán, Ruská federace, Kamerun a Kuba. Součást přijatých závěrečných zpráv tvoří konkrétní doporučení ke zlepšení stavu lidských práv v těchto zemích.

Delegace ČR tradičně vystupuje v rozpravě s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva a k situacím v jednotlivých zemích, které si vyžadují pozornost RLP. Zapojí se též národními vstupy do interaktivních dialogů k situaci v Sýrii, Somálsku, Súdánu či Středoafrické republice. Z tematických iniciativ delegace ČR věnuje pozornost zejména problematice svobody shromažďování a sdružování a sama předkládá, společně s partnery ze všech regionálních skupin (Botswanou, Indonésií, Nizozemím a Peru), rezoluci k rovné politické participaci. Rezoluce se věnuje diskriminaci v politické participaci, zejm. právu volit a být volen, a navrhuje kroky k jejímu odstranění.

 

.