Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

24. zasedání RLP - dialog s Vysokou komisařkou pro lidská práva (bod 2 programu)

 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva N. Pillay se ve svém vystoupení 9.9.2013 věnovala konfliktu v Sýrii, zmínila vlnu násilí a další lidskoprávní problémy v Iráku a situaci v Egyptě. Ze západních zemí se kriticky vyjádřila k USA a Velké Británii, které byly kritizovány za sledování občanů a porušování práva na soukromí. Francie a Slovensko byly zmíněny v souvislosti s diskriminací Romů, Austrálie pak za deportace běženců na Papuu-Novou Guineu. ČR koordinovaně s ostatními zeměmi EU v národním projevu vyjádřila znepokojení nad situací v Egyptě, dotkla se vývoje v Myanmaru/ Barmě a ocenila pozornost, kterou Vysoká komisařka a její úřad věnují propagaci práva na politickou participaci (téma je předmětem resoluce, kterou ČR během zasedání předkládá).

Na úvod 24. zasedání Rady pro lidská práva (RLP) 9. září 2013 vystoupila Vysoká komisařka pro lidská práva Navi Pillay.Ve svém vystoupení poukázala na utrpení civilistů v Sýrii, rostoucí počet syrských uprchlíků i obětí občanské války a použití chemických zbraní. Vyslovila se pro ukončení konfliktu, vojenská intervence či dodávky zbraní by podle ní však konflikt mohly ještě prohloubit. Irák komisařka zmínila v souvislosti s vlnou sektářského násilí a desítkami mrtvých po nedávném útoku v táboře Ašraf. Třetí zemí, kterou Vysoká komisařka v projevu jmenovala, byl Egypt. Vedle znepokojení nad násilím a zabíjením v zemi zmínila i plánované otevření regionální kanceláře svého úřadu v Káhiře. Spojené státy a Velkou Británii podrobila kritice za sledování občanů a porušování práva na soukromí. Francie a Slovensko se do zprávy dostaly ve spojitosti s národními zprávami svých ombudsmanů odkrývajícími porušování práv Romů. Kritizován byl rovněž Izrael, ale i palestinské bezpečnostní složky. Vysoká komisařka ve svém projevu dále zmínila Bahrajn, Turecko, Srí Lanku, Kolumbii, Jižní Súdán, Myanmar/Barmu, Tunisko, Demokratickou republiku Kongo, Mali, Středoafrickou republiku a Austrálii.

Vystoupení EU a národní vystoupení jednotlivých zemí, včetně České republiky, ocenily práci komisařky, kterou věnuje lidskoprávním situacím v konkrétních zemích a vyjádřily podporu jejímu dalšímu úsilí. EU ve svém vystoupení podrobila silné kritice situaci v Sýrii a v Egyptě a vyzvala vládu Srí Lanky k provedení nezávislého vyšetřování obvinění z porušování mezinárodních lidskoprávních úmluv. V neposlední řadě zdůraznila pokračující podporu práci nevládních organizací a lidskoprávním obráncům.

ČR se ve svém projevu nejobšírněji věnovala krizi v Egyptě. Proti původnímu návrhu věnovat unijní projev výhradně Egyptu ale nakonec vystoupení EU obsahovalo i pasáže věnované dalším zemím, jmenovitě Sýrii a Srí Lance. Vedle znepokojení nad vývojem v Egyptě ČR ocenila práci úřadu Vysoké komisařky v propagaci práva na politickou participaci (na probíhajícím zasedaní je ČR autorem a hlavním předkladatelem resoluce na toto téma) a promluvila také k situaci v Myanmaru/ Barmě.

přílohy

24 HRC - HCHR 241 kB doc (Word dokument) 25.9.2013

24RLP - bod 2 - vystoupení EU 53 kB docx (Dokument) 25.9.2013

24RLP - bod 2 - vystoupení CZ 27 kB doc (Word dokument) 25.9.2013

.