Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

24. zasedání RLP - situace v jednotlivých zemích vyžadující pozornost Rady pro lidská práva (bod 4 programu)

 

(Archivní článek, platnost skončena 26.09.2014.)

Pod bodem 4 (situace v zemích, které vyžadují pozornost Rady pro lidská práva) proběhla všeobecná rozprava a interaktivní dialogy k lidskoprávní situaci v Sýrii a v Korejské lidově demokratické republice. Česká republika se opakovaně kriticky zaměřila na tíživou situaci v oblasti lidských práv v KLDR a Sýrii. Upozornila rovněž na vývoj v Egyptě a podrobněji se věnovala lidskoprávním situacím v Íránu, Bělorusku, Myanmaru/Barmě, Ruské federaci, Číně, DRC a Středoafrické republice. Stav lidských práv v ČR a dalších zemích EU byl stejně jako na minulém jednání Rady kritizován ve vystoupeních Číny, Běloruska a KLDR.

V průběhu všeobecné rozpravy dne 17.9.2013 k bodu 4 (lidskoprávní situace vyžadující pozornost RLP) na 24. zasedání Rady pro lidská práva v Ženevě vystoupilo 32 členů a pozorovatelů a dlouhá řada nevládních organizací.

Ve vystoupení EU zazněla opakovaně kritika situací v Sýrii a KLDR. Dále byly tlumočeny obavy zemí EU ze situací v Konžské demokratické republice a Středoafrické republice, dále v Súdánu, Jižním Súdánu a Eritrei, Bělorusku, Ruské federaci, Íránu, Číně, Ázerbájdžánu, Myanmaru/Barmě a na tzv. okupovaných palestinských územích.

Česká republika ve svém národním příspěvku připomněla své znepokojení ze situace v KLDR a Sýrii a uvedla, že pozorně sleduje vývoj v Egyptě. Vyjádřila hluboké obavy ze situace náboženských menšin v Íránu, chystaných úprav volebního zákona v Bělorusku, aktivit proti NGOs, lidskoprávním obráncům a novinářům v Ruské federaci, podobně jako v Číně. Zmínila zhoršující se situaci ve východních provinciích DRC a pokračující hrubé porušování LP ve Středoafrické republice. ČR povzbudila nejvyšší vedení Myanmaru/Barmy k pokračování v ústavních reformách.

V rámci tohoto bodu proběhly interaktivní dialogy k lidskoprávní situaci k Sýrii a KLDR. Česká republika se zapojila do s národními vstupy do dialogu jak se Sýrií tak KLDR.

přílohy

bod_4_vystoupení EU LT 232 kB pdf (Acrobat dokument) 25.9.2013

Bod 4 vystoupení CZ 24 kB doc (Word dokument) 25.9.2013

ID Sýrie - vystoupení CZ 24 kB doc (Word dokument) 25.9.2013

ID KLDR - vystoupení CZ 38 kB rtf (Textový dokument) 25.9.2013

.