Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr na RLP
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Zaorálek vystoupil v Radě pro lidská práva

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek vystoupil 4. března 2014 na 25. zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP) v Ženevě k prioritním lidsko-právním otázkám na mezinárodním poli. Dotkl se rovněž události na Ukrajině, o kterých na okraj RLP diskutoval i se zástupci významných lidskoprávních organizací.

Ministr na úvodním jednání na vysoké úrovni deklaroval, že Česká republika zůstává aktivní ve své podpoře lidským právům, a to v politickém a sociálním kontextu, s cílem zajistit důstojnost a hodnotu lidského bytí.

„Jako ministr zahraničí jsem převzal také mimořádně cenné dědictví v podobě dlouhodobé a konzistentní české politiky v oblasti prosazování a ochrany lidských práv," řekl ministr s tím, že Česká republika má dlouhou tradici v této oblasti i díky zkušenosti z období po roce 1989.

„Jsem hluboce přesvědčen, že občanská, politická, ekonomická, sociální a kulturní práva jsou nedělitelná, navzájem závislá a propojená. Takový přístup k lidským právům je čím dál více platný v dnešním globálním světě, kde počínání a rozhodnutí jedné země ovlivňuje ostatní. Česká republika si je přirozeně vědoma případných mezinárodních dopadů, které může její domácí politika mít na lidská práva," řekl ministr na Radě OSN pro lidská práva.

V kontextu současného vývoji na Ukrajině ministr varoval, že: „Ruská vojenská intervence v Ukrajině je nejen v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN, ale mohla by vyústit i v lidskoprávní a humanitární katastrofu.". Zopakoval, že Česká republika plně podporuje suverenitu a teritoriální celistvost Ukrajiny a vyzval k mírovému řešení krize v souladu s principy mezinárodního práva.

Nedávné události v Ukrajině podle ministra Zaorálka jasně ukázaly, že lidé jsou připraveni zemřít v boji za svá práva. „Případy zabití a dalšího porušování lidských práv v Kyjevě a dalších částech Ukrajiny musí být urychleně a nezávisle vyšetřeny a pachatelé potrestáni," řekl a pokračoval: „Jsem také hluboce znepokojen tím, jak Rusko zasahuje do křehkého transformačního procesu v Ukrajině."

Na okraj zasedání se ministr se setkal také se zástupci lidskoprávních organizací Human Rights Watch a Human Rights House Network. Diskutovali o poměrech v arabských zemích po takzvaném Arabském jaru. Ministr se zajímal o vývoj v Severní Koreji. Hovořili i o situaci v oblasti lidských práv v evropském sousedství včetně Ukrajiny a také v Bělorusku, kde se bude v květnu konat šampionát v ledním hokeji.

přílohy

Ministr zaorálek v RLP 99 kB pdf (Acrobat dokument) 5.3.2014

.