Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

25. zasedání RLP proběhne ve dnech 3.3. - 28.3.2014

 

Ve dnech 3. 3. - 28. 3. 2014 proběhne v Ženevě 25. řádné zasedání Rady OSN pro lidská práva, jíž je ČR aktuálně členem. Na úvodním ministerském segmentu vystoupí ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek. Na programu jednání Rady jsou lidskoprávní situace v řadě zemí OSN a vybraná aktuální témata.

25. jarní zasedání Rady OSN pro lidská práva (RLP) bude zahájeno výročním jednáním na vysoké úrovni. Zúčastní se jej na 80 ministrů zahraničních věcí a nevyšší zástupci mezinárodních organizací a institucí, mj. generální tajemník OSNBan Ki-Moon, předseda Valného shromáždění OSN John William Ashe či Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay. Postoje ČR ke stavu mezinárodních lidských práv bude na RLP prezentovat ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay vystoupí s výroční zprávou ke stavu lidských práv ve světě. V průběhu zasedání dále proběhne 8 panelových diskuzí, mj. k podpoře preventivních přístupů či trestu smrti, a interaktivní dialogy s 23 zvláštními procedurami – zvláštními představiteli a nezávislými lidskoprávními experty. V průběhu
25. zasedání RLP se plánuje projednání a přijetí více než 40 tematických rezolucí a rezolucí zaměřených na jednotlivé země.

Z tematických debat bude delegace ČR věnovat pozornost zejména interaktivním dialogům se zvláštními zpravodaji k mučení, k obráncům lidských práv, ke svobodě náboženství či vyznání a panelu k propagaci a ochraně prostoru pro občanskou společnost.

V průběhu zasedání RLP dále proběhnou diskuze a interaktivní dialogy ke stavu lidských práv v  KLDR, Sýrii, Íránu, Barmě, Srí Lance a na okupovaných palestinských územích. RLP se rovněž bude zabývat zeměmi, jimž je poskytována technická spolupráce, tj. Haiti, Mali, Pobřežím slonoviny a Středoafrickou republikou. Velká pozornost bude věnována nedávno publikované zprávě nezávislé vyšetřovací komise k situaci v KLDR.

Zasedání RLP formálně schvaluje závěrečné zprávy univerzálního periodického přezkumu (UPR) stavu lidských práv, tentokrát v zemích: Saúdská Arábie, Senegal, Čína, Nigérie, Mexiko, Mauricius, Jordánsko, Malajsie, Středoafrická republika, Kongo a Malta. Součást přijatých závěrečných zpráv tvoří konkrétní doporučení ke zlepšení stavu lidských práv v těchto zemích.

Delegace ČR tradičně vystupuje v rozpravě s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva a k situacím v jednotlivých zemích, které si vyžadují pozornost RLP. Zapojí se též národními vstupy do interaktivních dialogů k situaci v KLDR, Sýrii, Íránu či Barmě. Z tematických iniciativ delegace ČR věnuje pozornost zejména problematice mučení, obránců lidských práv, svobody náboženství a víry a prostoru pro občanskou společnost.

.