Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Organizace spojených národů

 

Agendu Organizace spojených národů (OSN) zajišťuje v rámci MZV primárně Odbor OSN. V rámci komplexního systému OSN nicméně existují specializované orgány a mechanismy, které se zabývají výlučně problematikou lidských práv. Tyto orgány a mechanismy proto spadají do gesce Odboru lidských práv a transformační spolupráce.

Třetí výbor Valného shromáždění OSN

(Third Committee of the General Assembly, 3C)

Valné shromáždění je jedním ze šesti hlavních orgánů OSN. Otázky lidských práv jsou projednávány v rámci jeho tzv. Třetího výboru, který se kromě otázek lidskoprávních zabývá i sociálními, humanitárními a kulturními záležitostmi. Zastoupeny jsou zde všechny členské státy OSN.

Hlavní část zasedání Výboru se koná každoročně v New Yorku od října do listopadu. Hlavním výstupem jednání jsou rezoluce, Výbor se ale také vyjadřuje k existujícím lidskoprávním problémům, projednává expertní zprávy a činí doporučení.

Rada OSN pro lidská práva

(UN Human Rights Council, HRC)

Hlavním posláním Rady OSN pro lidská práva (RLP) je prosazování univerzálního respektu a ochrany lidských práv. Jedná se o specializovaný orgán OSN pro lidskoprávní záležitosti, jehož členové jsou voleni Valným shromážděním na tříleté funkční období.

RLP hodnotí lidskoprávní situaci ve všech členských státech OSN, vyslovuje se k případnému porušování lidských práv, s cílem takovému porušování zabránit (tzv. preventivní mandát). RLP také reaguje na krizové situace a slouží jako mezinárodní fórum pro dialog o lidskoprávních otázkách. Obvykle zasedá v Ženevě třikrát ročně. Více informací o RLP naleznete zde.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva

(High Commissioner for Human Rights, HCHR)

Vysoký komisař je nejdůležitější osobou v systému OSN odpovědnou za lidskoprávní agendu. Stojí v čele Úřadu Vysokého komisaře pro lidská práva (Office of the High Commisssioner for Human Rights, OHCHR), který sídlí v Ženevě a zastřešuje veškeré lidskoprávní aktivity OSN bez tematického nebo teritoriálního omezení.

Funkce Vysokého komisaře byla zřízena rezolucí VS OSN z prosince 1993 na základě Vídeňské deklarace, což je základní dokument Světové konference o lidských právech, která se konala v témže roce ve Vídni.

OHCHR má řadu regionálních a místních poboček ve světě. Úřad podporuje ochranu lidských práv formou asistenčních programů pro jednotlivé země, vydává výroční zprávy o činnosti, které prezentuje na zasedáních RLP, stejně jako zprávy o činnosti svých poboček. K důležitým činnostem Úřadu patří též administrativní podpora aktivit tzv. zvláštních procedur a smluvních výborů.

Zvláštní procedury

(Special procedures)

Všeobecné označení pro mechanismy zřizované rezolucemi RLP, které se zabývají buď stavem lidských práv v konkrétní zemi (country mandate) nebo vymezeným tématem z oblasti lidských práv (thematic mandate). Může se jednat buď o individuální osobu (zvláštní zpravodaj, zvláštní představitel, nezávislý expert) nebo o skupinu expertů (pracovní skupina). Významným atributem všech zvláštních procedur je jejich nezávislost na vládách členských zemí. Na konci roku 2022 existovalo cca. 60 zvláštních procedur.

Smluvní výbory OSN

(Treaty Bodies)

Smluvní výbory jsou výbory nezávislých odborníků zřízené mezinárodní lidskoprávní smlouvou ke kontrole závazků, které z dané smlouvy vyplývají, a to přijímáním a hodnocením periodických zpráv od smluvních stran smlouvy nebo i přijímáním a prošetřováním individuálních stížností. Projednání či obhajoba zpráv probíhá formou přímého dialogu mezi delegací příslušného státu a členy výboru v Ženevě či New Yorku. Výstupem jsou potom tzv. závěrečná doporučení, která mají státy do příštího podání zprávy splnit. Všechny smluvní výbory též vykládají text příslušných úmluv, sjednocují její interpretaci a určují tím další směřování práva lidských práv.

V současné době existuje 10 smluvních výborů:

.