Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě - lidská dimenze

 

Původně Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, byla založena podpisem Helsinského závěrečného dokumentu (Helsinki Final Act) v roce 1975. Představuje největší regionální bezpečnostní platformu na světě.

Agendu Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) zajišťuje v rámci MZV primárně Odbor bezpečnostní politiky (OBP).

Přestože byla OBSE vytvořena jako bezpečnostní organizace, nevěnuje se výlučně vojensko- bezpečnostním otázkám, odzbrojení a hraničním problémům. Na základě širšího pojetí bezpečnosti se zabývá velice intenzivně rovněž lidskými právy, jejichž dodržování je neodmyslitelným předpokladem pro mír a stabilitu. Tato "lidská dimenze" OBSE spadá do gesce Odboru lidských práv a transformační politiky.

Podrobněji viz: What is the human dimension? | OSCE

OBSE ustavila tři autonomní instituce, které napomáhají účastnickým státům při plnění jejich závazků v oblasti lidských práv:

Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (Office for Democratic Institutions and Human Rights; ODIHR) sídlí ve Varšavě. Od roku 1992 je hlavní institucí OBSE pro lidská práva. Jeho mandát zahrnuje kontrolu řádného průběhu voleb, ochranu kolektivních a individuálních lidských práv, jakož i pomoc při tvorbě, interpretaci a aplikaci vnitrostátních právních norem a při reformě soudnictví. Prostřednictvím řady konkrétních projektů poskytuje technickou podporu při budování demokratických institucí, dodržování lidských práv a posilování občanské společnosti a vlády práva. (Podrobněji viz: OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights | OSCE)
V rámci ODIHR působí od roku 1994 Kontaktní místo pro Romy a Sinti (Contact Point for Roma and Sinti Issues - CPRSI), které se zabývá relevantních výměnou informací a kontaktů mezi účastnickými státy a napomáhá vytváření a vyhodnocování projektů týkajících se Romů a Sinti (Podrobněji viz: The ODIHR Contact Point for Roma and Sinti Issues: An Overview | OSCE)

Vysoký komisař pro národnostní menšiny (High Commissioner on National Minorities; HCNM), se sídlem v Haagu, působí jako nástroj preventivní diplomacie pro předcházení konfliktům mezi národnostními menšinami a státními orgány a jako nástroj ochrany kolektivních práv. Jeho úkolem je identifikovat a navrhovat řešení etnického napětí, které by mohlo ohrožovat mír, stabilitu nebo přátelské soužití účastnických států OBSE. (Podrobněji viz: OSCE High Commissioner on National Minorities | OSCE)

Představitel pro svobodu médií (Representative on the Freedom of the Media, RFoM), se sídlem ve Vídni, pomáhá účastnickým státům s podporou svobodných, nezávislých a pluralitních médií, jako jednoho z hlavních předpokladů pro fungování pluralitní demokracie. Za součinnosti úřadujícího předsedy prosazuje principy OBSE týkající se svobody projevu a svobody tisku. (Podrobněji viz: OSCE Representative on Freedom of the Media | OSCE)

OBSE vytvořila řadu konkrétních nástrojů (mechanismů lidské dimenze) pro sledování plnění závazků, které zúčastněné státy přijaly v oblasti lidských práv a demokracie. Nejdůležitějším a nejčastěji používaným nástrojem je tzv. Moskevský mechanismus (ustavený na posledním zasedání Konference o lidské dimenzi v Moskvě v roce 1991). (Podrobněji viz: Human dimension mechanisms | OSCE)

Aktuální informace o činnosti OBSE a českých aktivitách v organizaci naleznete na webových stránkách Stálé mise ČR při OBSE ve Vídni.

.