Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Evropský parlament (EP)

 

(Archivní článek, platnost skončena 01.09.2013.)

V rámci Evropského parlamentu se problematikou lidských práv zabývá několik výborů. Parlament taktéž schvaluje výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě.

Lidskými právy se zabývají především následující výbory EP:

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (Libertés civiles, justice et affaires intérieures – LIBE) - věnuje se záležitostem týkajícím se ochrany občanských práv, lidských práv a základních svobod na území Evropské unie včetně ochrany menšin.

Výbor pro zahraniční záležitosti (Affaires étrangères – AFET) - pro záležitosti týkající se lidských práv, ochrany menšin a podpory demokratických hodnot ve třetích zemích; koordinuje práci misí vysílaných ke sledování průběhu voleb.

Podvýbor pro lidská práva (Droits de l’homme – DROI) - spadá pod AFET, zabývá se výlučně záležitostmi, které se týkají lidských práv ve třetích zemích.

EP též každoročně schvaluje výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. Zpráva se vyjadřuje k roli lidských práv v zahraniční politice EU v uplynulém období, a to jak v rovině tematické (např. mučení, terorismus), tak v otázkách lidských práv v jednotlivých zemích.

Dne 10. prosince (Celosvětový den lidských práv) uděluje EP osobnostem nebo organizacím, které přispěly k obraně lidských práv, Sacharovovu cenu.

Více informací naleznete na internetové stránce: http://www.europarl.europa.eu/

 

.