Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Obecné pokyny EU k lidským právům

 

(Archivní článek, platnost skončena 02.07.2011.)

Ochrana lidských práv a podpora demokracie je jednou z oblastí zahraniční politiky, kde se Česká republika v rámci Evropské unie a její společné zahraniční a bezpečnostní politiky výrazněji profiluje.

Česká republika se aktivně hlásí k politice podpory lidských práv a demokracie. Ochrana lidských práv a podpora demokracie je také jednou z oblastí zahraniční politiky, kde se ČR v rámci Evropské unie a její společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) výrazněji profiluje. ČR především vystupuje na podporu obránců lidských práv, občanské společnosti a svobody projevu, podporuje potírání mučení, kritizuje nedemokratické režimy a usiluje o posílení mezinárodních lidskoprávních mechanismů.

Východiska SZBP EU a české zahraniční politiky se v této oblasti neliší, unijní politika poskytuje ČR dodatečné mechanismy a prostředky k prosazování jejích priorit. Účast v ní je pro ČR příležitostí zajistit patřičný ohled EU na vzájemnou podmíněnost demokracie a lidských práv a jejich úzkou souvislost s udržitelným rozvojem a stabilitou ve světě.

ČR podporuje adekvátní reakce EU v případě flagrantního porušování základních lidských práv a svobod zejm. s důrazem na konkrétní případy (pronásledování obránců lidských práv, resp. zadržování vězňů svědomí, násilné potlačování a omezování svobody projevu a shromažďování, mučení, etnické čistky apod.) prostřednictvím nástrojů SZBP (především demarše, veřejná prohlášení, politický dialog, resp. dialogy o lidských právech, koordinace na mezinárodních fórech).

Jedním z hlavních nástrojů SZBP jsou i Obecné pokyny EU k lidských právům (tzv. Guidelines on Human Rights), jež by přijaty pro jednotlivé prioritní oblasti lidskoprávní politiky EU. Jedná se o následujících sedm okruhů:

(1)   trest smrti;

(2)   mučení a jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení nebo trestání;

(3)   dialogy o lidských právech  se třetími zeměmi;

(4)   děti a ozbrojené konflikty;

(5)   obránci lidských práv;

(6)   podpora a ochrana práv dítěte a

(7)   násilí páchané na ženách a boj proti všem formám diskriminace žen.   

Uvedené dokumenty jsou volně dostupné na webových stránkách Rady Evropské unie (konkrétní texty jsou zde k dispozici i v češtině).

.