Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Evropská alternativa pro Bělorusko

 

Asociace pro mezinárodní otázky, 2006

Evropská alternativa pro Bělorusko

projekt Asociace pro mezinárodní otázky

Finanční podpora MZV: 1 127 600,- Kč

V rámci projektu Evropská alternativa pro Bělorusko byl ve spolupráci s běloruským partnerem - Běloruskou společností Roberta Schumana vydán běloruský překlad příručky pro učitele Jak učit o EU, podpořeno vydání čtyř čísel nezávislého časopisu EuraBelarus a provoz stejnojmenného internetového portálu. Do Běloruska rovněž vycestovalo celkem sedm osobností z České republiky, které zúčastnily více než dvaceti nezávislých diskusí a seminářů, jež navštívilo celkem na 300 osob. V rámci projektu byly rovněž vydány policy papery Belarus after the "election": What future for the Lukashenka regime? a The European Union and the Support of Democratic Changes in Belarus - Acts or Words?, které jsou přístupné na stránkách www.amo.cz .

Hlavním cílem projektu bylo poskytnout ve spolupráci s běloruským partnerem zejména učitelům a žákům základních a středních škol v Bělorusku a představitelům nezávislých iniciativ pravdivé informace o západní Evropě, evropských hodnotách, integraci a vývoji v zemích střední a východní Evropy po vstupu do EU. Západ a Evropská unie jsou v běloruských hromadných sdělovacích prostředcích zobrazovány jako místa, kde vládne chaos, zmatek, násilí, nezaměstnanost a bída. Běloruská propaganda zde používá osvědčené postupy známé z dob Sovětského svazu a využívá neznalosti běloruských občanů základních evropských reálií. Zřetelná je snaha o diskreditaci demokratických hodnot a západoevropské civilizace, k čemuž běloruský režim využívá každé vhodné záminky. Snahou režimu je ovlivňovat protievropskou propagandou i mladé lidi, což může být v budoucnu nebezpečné. Na školy všech stupňů byl nedávno zaveden předmět ideologická výchova, jehož cílem je vytvořit v mladých lidech pocit nadřazenosti a výjimečnosti "běloruského modelu" nad "modelem západním".

V celkem devíti městech a obcích v Bělorusku a hlavním městě Miensku proto byly v rámci projektu Evropská alternativa pro Bělorusko zorganizovány semináře a diskuse s představiteli nezávislých iniciativ. Zúčastnili se jich historik a pedagog, dva ekologičtí aktivisté, dva nevládní aktivisté a dva středoškolští učitelé. Jejich jména neuvádíme proto, abychom neohrozili jejich další cesty do Běloruska. Všichni se také setkali s řadou představitelů různých proudů běloruské demokratické opozice a diskutovali možnosti další podpory jejich úsilí ze strany České republiky.

Kromě narušení jednoho ze seminářů běloruskou policií se realizace projektu nesetkala s vážnějšími problémy. Nebylo však možné realizovat cestu bývalého ministra zahraničních věcí České republiky Cyrila Svobody a jednoho z českých konzultantů projektu, jelikož jim běloruská strana odmítla udělit potřebné vstupní vízum.

Projekt byl spolufinancován Nadací OSF Praha.

.