Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropská letní škola

 

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Evropská letní škola
Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM

Finanční podpora MZV: 552 082,60 Kč

Projekt Evropská letní škola - letní škola evropských studií pro diskriminované běloruské studenty proběhl ve dnech 18. - 27. srpna 2006. Účastnilo se jej 18 studentů z různých běloruských regionů. Studenti přes 30 hodin přednášek, byly jim prezentovány možnosti studia v České republice, setkali se s bývalými disidenty a se senátory ze zahraničního výboru Senátu a navštívili Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Hlavním cílem projektu Evropská letní škola - letní škola evropských studií pro diskriminované běloruské studenty bylo umožnit perzekvovaným běloruským studentům získat nezávislé a nestranné informace o cílech, hodnotách a principech fungování Evropské unie a zároveň je nestranně a nezávisle informovat o vnějším pohledu na problematiku běloruské diktatury.

Přednášky:
- Úvod: Základní cíle a principy fungování EU, historie EU, instituce EU a evropské právo, další důležité mezinárodní organizace v Evropě - NATO, OBSE, Rada Evropy a Evropský soud pro lidská práva
- Politiky EU: Zahraniční a bezpečnostní politika EU a vztahy EU - Bělorusko, Vnitřní trh EU - čtyři svobody a rozpočet EU, Rozšiřování EU a její sousedská politika, Rozvojová a asistenční pomoc Evropské unie, Spolupráce členských států EU v oblasti vízové a azylové politiky, Schengen,
- Ostatní: Lobbing v EU, Transformace české společnosti po sametové revoluci, Evropské občanství a identita - přednáška spojená s diskuzí, Střední Evropa v EU - Dva roky po vstupu

Diskuze:
- s bývalými disidenty Alexandrem Vondrou a Jiřím Dienstbierem
- s členy zahraničního výboru Senátu
- s redaktory běloruského servisu Rada Svoboda

Studenti také absolvovali workshop o možnostech studia v České republice - jak v rámci regulérně přiznávaných stipendií, tak v rámci mimořádných stipendií určených speciálně pro běloruské studenty.

Projekt přispěl k plnění transformačního záměru vytvořením skupiny informovaných studentů s aktivním přístupem k problematice Evropské unie. Studenti budou schopni získané informace šířit dále a také je využít ve své práci ve prospěch demokratizace, transformace a vytváření občanské společnosti v Bělorusku.

Rozpočet: 552 082,6 CZK - projekt byl plně hrazen ze státního rozpočtu.
Partneři: AmiExpo, s.r.o., Senát Parlamentu ČR, Radio Svodná Evropa/Radio Svoboda, Rada pro mezinárodní vztahy, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Univerzita Karlova v Praze.

(Vladimír Bartovic)


.