Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Občanská alternativa pro běloruské školy, 2011

 

Asociace pro mezinárodní otázky, AMO

Asociace pro mezinárodní otázky v rámci projektů Evropská a později Občanská alternativa pro běloruské školy již od roku 2006 zprostředkovává běloruským učitelům zkušenosti České republiky s transformací školství a využíváním interaktivních metod při občanské výchově. V rámci projektu Občanská alternativa pro běloruské školy se AMO v roce 2011 snažilo povzbudit občanskou angažovanost učitelů a jejich žáků pomocí interaktivních metod výuky a  rozvojem kritického myšlení.

Projektem se snažíme oslovit několik cílových skupin:

1.     Představitele Institutů zvyšování kvalifikace a učitele, kteří by sami od sebe nepřišli na seminář pořádaný zahraniční nebo běloruskou NGO.

2.      Druhou velmi významnou cílovou skupinou jsou angažovaní učitelé, kteří jsou v úzkém kontaktu s našimi partnery z neziskových organizací Centra pro vzdělávání učitelů a Klubu evropských učitelů.

3.     Neméně důležitou skupinou jsou i běloruští studenti, žáci středních škol, kteří se účastní soutěží.

V rámci projektu se snažíme přiblížit český přístup k výuce a oslovit co nejširší okruh učitelů, čeští experti vystoupili na konferenci běloruských učitelů. Na podzim byly realizovány 4 semináře na půdě Institutů zvyšování kvalifikace v Minsku, Vitěbsku, Mohylove a Homelu, a podařilo se tak navázat na spolupráci započatou v roce 2010. Pracovníci Institutů projevují zájem, nicméně kladou důraz na čistě pedagogický aspekt.

S naším dlouhodobým partnerem Klubem evropských učitelů AMO uspořádalo další ročník vědomostní soutěž pro žáky, kteří si mohli interaktivní formou ověřit své znalosti evropské problematiky. Finále soutěže se uskutečnilo ve Vilniusu a již pobyt tam byl pro žáky velkou odměnou a příležitostí k získání nových zkušeností. Problematická však byla poněkud nešťastná medializace, která pak pro některé účastníky znamenala výslechy v místních pobočkách KGB.

AMO ve spolupráci se školou 207 připravuje zavedení projektu Já, občan do Běloruska. V roce 2011 proběhlo první provizorní kolo soutěže Já, občan v rámci školy č. 207, první místo získal velmi hezký projekt o dobrovolnictví, který jeho autoři přijeli představit na české finále soutěže. V ČR se seznámili s ukrajinskými koordinátory soutěže a v listopadu 2011 skupina běloruských učitelů realizovala několikadenní cestu do Lvova, kde se seznámili s ukrajinskou zkušeností s tímto projektem.

Důležitou součástí projektu je i dlouhodobá podpora Centra pro vzdělávání učitelů, které aktuálně představuje jedinou alternativu oficiálním webovým portálům, pořádá semináře, tréninky a poskytuje učitelům metodické pomůcky.

Výše podpory MZV: 910 000 Kč

.