Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Partnerství pro běloruský nevládní sektor, 2013

 

Člověk v tísni, o.p.s.

Výše finanční podpory MZV: 1 650 000,- Kč

V roce 2013 Člověk v tísni (ČVT) zahájil nový přístup v kombinaci kreativních prvků a tradičního aktivismu, aby se podařilo zasáhnout širšího část veřejnosti osvětovými kampaněmi a aby bylo dosaženo jejich větší efektivity celkově. Hlavní částí tohoto projektu byly dva semináře na téma veřejných kampaní, ve kterých spolupracovali běloruští aktivisté s kreativci na jejich efektivních tvorbě a organizaci. Výsledek seminářů byl velmi pozitivní. Účastníci získali nové poznatky a rozpracovali nové kampaně, do kterých zapojili kreativní prvky (loga, slogany, výzvy k akci, videa, animace, webové stránky, design triček, batohů atd.). Kampaně, na kterých účastníci během seminářů pracovali, byly zaměřeny na tato témata: lidská práva, práva studentů, LGBT, ekologie, aktivace mládeže, umělecký aktivismus, národní tradice a popularizace běloruského jazyka a kultury.

Jako další krok dostali účastníci příležitost k zajištění financování svých projektů na kampaně. Bylo vybráno sedm nejlepších kampaní a formou minigrantů získaly podporu. Během realizační fáze udržoval koordinátor ČVT pravidelný kontakt s realizátory a poskytoval jim všechny potřebné konzultace a rady. Nejaktivnější z osob, se kterými ČVT v Bělorusku spolupracuje, byly následně pozvány na studijní návštěvu do Prahy, kde se naučily více o české zkušenosti v zapojení kreativních prvků do kampaní, happeningů a do práce neziskových organizací obecně. Dva běloruští aktivisté přijeli do Prahy také na delší stáž, během které rozpracovali své projektové návrhy ve spolupráci s koordinátorem ČVT a se zástupci ostatních českých neziskových organizací, které pracují na podobných tématech. Výsledkem byla velmi úspěšná kampaň probíhající v Bělorusku.     

Organizace ČVT také pokračovala v poskytování pomoci politickým vězňům, perzekvovaným osobám a jejich rodinám. Nadále také poskytovala informace české veřejnosti o dění v Bělorusku a usilovala o zvýšení obecného povědomí o tamních problémech. 

.