Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Podpora občanské společnosti a obhájců lidských práv v Bělorusku

 

Mezinárodní sdružení Občanské Bělorusko, 2010

Finanční podpora ze strany MZV: 475 527,83 Kč

V rámci tohoto projektu monitorovalo Občanské Bělorusko fungování běloruského Domu lidských práv ve Vilniusu (http://humanrightshouse.org/Members/Belarus/index.html) a přispělo k jeho propagaci.

České ministerstvo zahraničních věcí je jedním ze zahraničních podporovatelů Domu, v roce 2010 přispělo na jeho provoz částkou 11 000 EUR.

Dům lidských práv byl založen běloruskými lidskoprávními organizacemi a norskou nadací Domů lidských práv (HRHF) v roce 2007. Dům v roce 2010 hostil  51 akcí pro 1 146 účastníků. Kromě školení, tiskových konferencí, seminářů nebo promítání filmů Dům také zorganizoval Fórum běloruských obhájců lidských práv. Fórum se konalo poprvé po šesti letech a zúčastnilo se ho více než padesát běloruských lidskoprávníků a třicet mezinárodních pozorovatelů. Účastníci rozpracovali společnou strategii běloruského hnutí za lidská práva.

Dům byl také partnerem v projektech vzdělávání běloruských právníků, kteří své znalosti mezinárodních norem poté využívají u běloruských soudů. Účastníci kurzu Pozorování voleb – teorie a praxe, se zúčastnili nejen tréninků, ale také pozorování voleb v Lotyšsku, na Ukrajině a v Bělorusku.

Leták Domu lidských práv

Občanské Bělorusko uspořádalo v roce 2010 také tréninky a školení pro mladé, především regionální aktivisty z Běloruska. Podpořili jsme tři minigranty, které měly za cíl aktivizaci místního obyvatelstva. Jedna z kampaní získala širokou podporu místních obyvatel a úřady byly nuceny slíbit nápravu konkrétního místního problému. Díky školení o komunikačních strategiích nevládních organizací minimálně pět běloruských organizací zlepšilo svou komunikaci s veřejností a svými podporovateli.

Podpořili jsme komunikaci mezi představiteli běloruského demokratického hnutí a českými politiky, úřady a veřejností. Podíleli jsme se na přípravě návštěv běloruských novinářů, aktivistů i opozičních politiků v Česku. Zprostředkovali jsme rozhovory s představiteli běloruského prodemokratického hnutí pro český tisk, viz např. Rozhovor s A. Milinkevičem pro Mediafax, Rozhovor s V. Njakljajevem pro Lidové noviny).

.